HAYVAN SEVGİSİ

0
554
ÜNİVERSİTELER ÇEVRELERİNE YARARLI OLUYORMU ?

HAYVAN SEVGİSİ

 

Şüphesiz hayvanlara karşı duyarlı ve onları seven çok insan vardır. Özellikle de hanımlar bu konuda önde giderler.

Köpeklerin ne derece sadık oldukları tarih kitaplarına geçmiştir. Lise yıllarımda evimizde bulunan kangal melezi köpeğimin vefasını hiç unutamam. Liseyi bitirip üniversiteyi okumak için Ankara ‘ya gittim. Bir yıl sonra sömestir tatilinde Kars’’a gidiyorum. Tren Kars’a gece yarısı varıyor. Elimde bavulumla eve geldim. Ancak korkum şu : Annem ne zaman , hangi saate geleceğimi bilmiyor. O zamanlar çep telefonunu bırakın , normal telefonlar bile her evde yoktu. Telefon etmek için postaneye gidip beklemeniz gerekirdi. Annem köpeğimi gündüzleri bağlar fakat geceleri serbest bırakırdı. Korkum şöyle : eve vardığımda köpek beni tanımaz ve saldırabilir. Evimizin etrafında taş örülü duvar vardı. Duvarı geçerek evin önüne geliniyordu. Duvarın öte yanında durdum. Köpeğim tıkırdımı duydu ve havlamaya başladı. Bu esnada köpeğimi ismi ile çağırdım , duvarı aşarak ayaklarımın dibine kapandı. Bu olayı “Kars’tan Muğla’ya “ isimli kitabımda da özellikle yazdım.

Hayvanlar vefalıdır. İnsanlarda bu vefayı asla bulamazsın. Düşünürlerin öğütleri arasında şu gerçek unutulmamalı. “Birine iyilik ettiysen onun karşılığı sana kötülük olarak gelecektir, ona göre kendini hazırla , hayal kırıklığı yaşama “..İyi insanlar da var. Herkes nankör değildir.

Hayvanlar vefalıdır. Verdiğiniz ekmeyin karşılığını asla unutmazlar.

HAYDOS ( hayvan dostları dernekleri ) iyi ki var. Kimsesiz , bakımsız , hasta hayvanlara sahip çıkıyorlar. Yanı başımızda çok iyi tanıdığım fedakar , cesur , yılmak bilmeyen , insancıl bir hanım var . Adı Türkan Dağdelen . Bazıları bu hanımın yaptığı işleri hafife alıp kendisi ile tabiri caizse dalga geçerler . Oysa Türkan hanımın yaptığı bu girişim bence takdire şayandır. Tüm işini gücünü hayvanların mutlu olması için harcayan fedakar bir insan . Kendisini tebrik ederim.

Belediyenin çöp kamyonun içinde , çöpler arasına sıkışmış bir yaralı köpeği bularak bakımevine götürüşünü gazetede görünce , kendisine içimden bir hayvan sever olarak teşekkür etme gereğini duydum. Bravo TÜRKAN DAĞDELEN , ne kadar sevap kazandığını söylemeye gerek yok sanırım..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.