HAYDOS BAŞKANI TÜRKAN HANIM YARDIM BEKLİYOR

0
61

HAYDOS BAŞKANI TÜRKAN HANIM YARDIM BEKLİYOR

Prof. Dr. Niyazi Özdemir

Haydos Başkanı haklı olarak isyan ediyor, bir aylık mama kaldı, bu gidişle kapıları açmak zorunda kalacağım diyor. Türkan hanımı Ortaca’da Yüksek Okul Müdürü iken tanımıştım. Gençliğini diğer kardeşleri gibi Almanya’da geçirmiş, kültürlü , Alman disiplini almış bir hanım. Üstelik son derece merhametli , hayvan sevgisi zirveye çıkmış , fedakar bir yapıda. 15 yıldır” Haydos Bakım Evini” kurmuş havanlarla haşir neşir olmuş ve bunu devam ettirmeye çalışan bir kişi. Ancak çok dertli. Haklı olarak ilgisizlikten yakınıyor. 2005 yılında Almanya’dan Türkiye’ye dönünce kimsesiz hayvanları bir yerde toplayıp , onların bakımları ve sıkıntıları ile uğraşmaya başlamış. O yıllarda belediyelerin “5199 sayılı yasayı bilmediklerini ve rehabilite merkezleri olmadığına işaret ederek, sokak hayvanlarının başı boş dolaştıklarını , hatta zarar verdiklerini ileri sürerek zehirlediklerini görmüş varını yoğunu satarak , hatta Almanya’da kazandığı parayı da harcayarak bu merkezi kurmuş.

Bakım evinde halen 600 köpek, 140 kedi, 10 adet yaşlı merkep, koyun ve keçi var diyor , ancak artık yoruldum , yorgunluğum , hayvanlara baktığım için değil, ilgisizlikten dolayı moralım bozuk ve yorgunum…Bu güne kadar 8000 köpeği kısırlaştırdım, Haydos Bakım Evine bir çok malzeme kazandırdım. Seçim devrelerinde Belediye başkanları her türlü yardımı yapacaklarını vaad ederler, gelen başkan bunları unutur, ilgilenmez. Üstelik barınakta çalışan adamlarını çeker alırlar. Hizmeti nasıl yürüteceğini Türkan hanım Dalaman Gazetesinde açıkça ve üzüntülü olarak itiraf ediyor.

ÇOK ZOR VE İNSANİ BİR GÖREVİ ÜSTLENMİŞ BİZLER YARDIM ETMEZSEK HAYVANLAR ORTALIĞA SALINACAK

Türkan hanım artık yoruldum diyor , belediyelerin ilgisizliğinden dert yanıyor. Bu görevi sıradan bir kişi asla üstlenmez. Sıkıntılı , üstelik farklı yerlerden toplanmış , biribirine yabancı çeşitli hayvanlarla uğraşmanın kolay bir şey olduğunu sanmayın. Merhametli ve hayvan sevgisi olmayan kimsenin yapacağı görev değildir. Bu hayvanların beslenmesi, bakımı kolay bir işlem değil, organizasyon ister. Belediyelerin , otellerin desteği olmadan bunu devam ettirmek mümkün değildir. Türkan hanım gerçekten yorgun ve dertli. Şunu samimi olarak itiraf ediyor: Tüm paramı , varlığımı buna harcadım, artık gücüm kalmadı. Bu gidişle kapıyı açıp hayvanları dışarı bırakacağım. Bu durumu siz düşünün , etraf sahipsiz hayvanlarla dolacak , ısırma , kuduz gibi olaylar ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.