Hayallerini kodlayanlar projesi tanıtıldı

0
695
Hayallerini kodlayanlar projesi tanıtıldı

Hayallerini kodlayanlar projesi tanıtıldı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programı çerçevesinde desteklenen 18072 nolu Hayallerini Kodlayanlar projesinin tanıtımı Dalaman Öztaş Anadolu Lisesinde yapıldı.

 

Proje Koordinatörü Erdal Gök, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destekleme Programı çerçevesinde desteklenen 18072 nolu Hayallerini Kodlayanlar projesi hakkında bilgi verdi.

Gök, “Kalkınmanın, gelişmenin temel şartı bilgeye erişmek, bilgiyi üretmek ve bilgiyle rekabet edebilmektir. Bugün dünyanın içinde bulunduğu dönem bilgi ekonomisi olarak adlandırılan ve en değerli veri olarak da bilimsel bilgiyi öne çıkartan bir dönemdir. Şüphesiz bu temelde gençlerimizin ve çocuklarımızın dünya ile aynı dili konuşması, dünyanın dili ile dünya ile yarışması gerekir. Bu gün dünyanın konuştuğu dördüncü sanayi devrimi ile birlikte hayatımıza ileri robotik, kodlama, otonom ulaşım, yapay zeka, makine öğrenmesi, gelişmiş malzemeler, biyoteknoloji ve genom bilimi gibi kavramlar girmeye başlamıştır. Bu gelişmeler, hem yaşamımızı hem de iş yapış şekillerimizi değiştirecek. Bazı meslekler tamamen yok olacak, bazıları daha fazla gelişecektir. Bunun yanı sıra, bugün hiç bilmediğimiz meslek dalları da ortaya çıkacaktır” dedi.

 

Gök şunları söyledi.

“Bu gün tanıtımını yaptığımız Hayallerini Kodlayan adlı projemizle gelecekte teknolojiyi üretenler tarafında olabilmek adına çok büyük önem taşımaktadır. Şu dönemde bile teknolojiyi üretenlerle tüketenler arasındaki seviye farkı hızla artmaktadır. Bilim ve teknolojiye öncelik veren şirket, kurum hatta ülkelerin rakiplerine göre bir değil birkaç adım önde olduğunu, dünyaya yön verebildiklerini görmekteyiz. Hayallerini Kodlayanlar adlı projemiz kodlama eğitimi üzerine hazırlanmıştır. Kodlama; bilgisayar ve makinelerle iletişim kurabilmemizi, onları yönetebilmemizi sağlayan, bilgisayar programlamanın temelidir. En yalın anlatımıyla kodlama; bilgisayarın “A-B-C” si alfabesidir. Dünya hızla teknolojik değişimler geçiriyor. Bilim ve teknolojinin üretim hacmine baktığınızda her 10 yılda bilim hacmi iki katına çıkıyor. Dijitalleşen dünya ise artık kodlama üzerine şekilleniyor. Eskiden yazılan sözler, şiirler, anıtlar dünyayı değiştirirken artık yazılan kodlar dünyayı değiştirecektir. Kod okur-yazarı olmak geleceğin sihirbazı olmaktır. Kodlama eğitimiyle 21. Yüz yıl yaşam becerileri öğrencilerimize kazandırılacaktır. 21. yüzyılın öğrencisi problem çözebilen, analiz yapabilen, eleştirel düşünebilen, girişimci, programlama becerisine sahip bireylerdir. Programlama öğrenmek insana sistematik düşünme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, yaratıcı düşünebilme gibi yetkinlikler kazandırmaktadır.”

“Hayallerini Kodlayanlar adlı projemiz dünya ile rekabet eden bireyleri yetiştirmenin yanında, milli ve manevi değerlerimizi, milli ve yerli ürünlerimizin tanınmasına ve tanıtılmasına önem vermektedir. Kodlama ve robotik eğitiminin yanında gençlerimizle Konya ile yapacağımız gezimizle Sevgi ve Hoşgörünün sembolü Mevlana Celalettin’i Rumi’yi tanıyacaklardır. Ülkemizin yerli yazılım ve robot üretimi yapan, bu alanda dünyada adından bahsedilen bir firma ziyaret edilecektir. Kodlama ve robotik eğitimlerimiz belirlenen süre hedefler doğrultusunda firma çalışanlarıyla birlikte yürütülecektir. Projemizde yer alan gençlerimizin ufkunu açmak, farkındalık yaratmak, fırsat eğitimlerinden yararlanmak için onları uçakla, hızlı trenle seyahat ettirmeyi önemli bulmaktayız. Bizim azim ve kararlığımız, özgüvenimiz katma değer yaratacak, dünya ile rekabet edecek eserlerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bakanlığımızın 2023 Vizyon belgesinde ortaya koyduğu üreten bireylerin yetişmesi en büyük hedefimizdir. Her şey geleceğimiz çocuklarımız içindir. Onları aydınlık bir gelecekte başarılı, azimli ve kariyer sahibi, mili ve manevi değerlerle sahip bireyler olarak görmek en büyük hayalimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle katkı ve katılımlarınız için teşekkür ediyor, saygılar sunar projemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan konuşmasında projenin sonunda da birlikte olmak istediğini belirterek öğrenci ve eğitmenleri tebrik etti.

Etkinlik sırasında Öztaş Anadolu Lisesi öğrencileri canlı müzik sunumunda da bulundular.

Proje tanıtımı etkinliğine Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, İlçe Emniyet Müdürü Namık Söylemez, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin Delibaş, Öztaş Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Can, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ramazan Duman ve davetliler katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.