Gürleyik-Otmanlar Köy Yolu Açıldı

0
582
Gürleyik-Otmanlar Köy Yolu Açıldı

 

Gürleyik-Otmanlar Köy Yolu Açıldı

Muğla’nın Dalaman ve Köyceğiz ilçe sınırlarında bulunan Harmancık, Karain, Andızlık ve Çalardı mevkilerinde çalışan maden işçileri ve köylülerin kullandığı Gürleyik ile Otmanlar köylerinin bağlantısını sağlayan orman yolu, Ege Yolcu Dergisi’nin girişimleriyle açıldı.

“Bu Yol Doğuda Değil, Egenin Turizm Merkezi Muğla’da” Gürleyik-Otmanlar Köy Yolu başlığı ile Ege Yolcu Dergisi’nin yaptığı haber, yerel ve ulusal basına yansımıştı. Yolun açılmasıyla ilgili olarak derginin editörü Nadir Şahin şu açıklamada bulundu:

“Krom maden işçilerinin ve köylülerin kullandığı Gürleyik Köyü ile Otmanlar Köyü’nü bir birine bağlayan yolun, çok büyük tehlikeler arzettiğini dergimiz aracılığıyla basına duyurmuştuk. Konuyla ilgili olarak Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Genel Meclis Üyeleri ile birebir görüştük. Köylülerin bu mağduriyetinin giderilmesi için Ege Yolcu Dergisi olarak üzerimize düşen maddi/manevi her türlü desteği verebileceğimizi belirttik. Periyodik görüşmelerimiz sonunda, Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü yolun yapımını üstlendi. Bu süreçde gelişmeleri, maden işçilerine haberdar etmek için birçok kez Gürleyik ve Otmanlar Köyü’ne gittik. Orman İşletme Müdürlüğü’ne ait dozer, yolda çalışmalara başladığında biz yine oradaydık.

Aksaz mevkiinde yapılan çalışma esnasında büyük bir tehlike atlattık. Heyelan nedeniyle dağ bir çığ gibi üzerimize akmağa başladı. Operatör İsmet, madenci Ali, Halil ve ben toprağın altında kalmaktan son anda kurtulduk. Tıpkı bir çığın düşüşü gibi, dağın akmasıyla dozerin açtığı yol, tekrar kapandı. Ve toprak, yaklaşık 300 m uçurumun altındaki Ören Çayı’na akıp gitti. Yolun 150 metrelik bölümü bu çalışma esnasında heyelan nedeniyle tekrar kapandı. Durumu Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu’ya bildirdik. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nden konunun uzmanları gelip alan çalışması yaptılar. Teknik ekip, arazinin konumu gereği; mevsim şartlarınca kapanan bu yerin açılmasının mümkün olmadığını söylediler. Bu nedenle işçilerin yolu 13 km daha uzadı. Yağmurların etkisini yitirmesiyle nisan ayı sonunda heyelan bölgesinden uzak bir mevkiden 3 km lik ayrı bir güzergah açılacak.

Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu, Orman Mühendisi Turhan Çiğnaklı, İnşaat Şefi Asuman Şensal, Karaçam Orman İşletme Şefi Özay Aslan, Orman Memuru Mehmet Ali Avcı ve teknik ekip, büz döşenecek dere yataklarını yerinde incelediler. Daha sonra dere yataklarında suyun geçtiği yerlere büz konulmasıyla ve yolun diğer bölümlerinde yapılan çalışmalarla bu güzergah üzerinde ulaşım rahatlatıldı. Böylece yoldaki sorunun %70 lik kısmı çözümlendi. Yolun açılmasıyla bizzat ilgilendiğimiz için, köylüler ve maden işçileri “Ege Yolcu Dergisi’ne Teşekkür Ederiz” yazılı bir pankart açarak memnuniyetlerini dile getirdiler. Bu da bizi son derece mutlu etti.

Bu yolun iyileştirme çalışmalarında bize destek olan AKP Ortaca İl Genel Meclis Üyesi Sebahi Yılmaz’a, Köyceğiz Orman İşletme Müdürü Ramazan Uslu’ya ve haberimize sayfalarında yer veren basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.