Gürleyik köyünde İpekböceği yetiştiriciliği hazırlıkları

0
303
Gürleyik köyünde İpekböceği yetiştiriciliği  hazırlıkları

Gürleyik köyünde İpekböceği yetiştiriciliği  hazırlıkları

 Gungör ÇOBAN

2012 yılında Dalaman’a bağlı Gürleyik ve Narlı köylerinde başlatılan İpekböceği yetiştiriciliği çalışmalarına, önümüzdeki sezon için hazırlıklar başladı.

Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Bursa Kozabirlik yetkilileri 26 Aralık Perşembe günü Gürleyik Köyünde bir toplantı düzenledi. Toplantıda, ipekböceği yetiştirenlerle geçen senenin durum değerlendirmesi yapılırken, yeni gelen katılımcılarada ipekböceği yetiştiriciliği hakkında bilgi verildi.

Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz yaptığı açıklamada ”İpekböceği, köylerimizde dut ağacı bulunan yerlerde üretimi sadece 30-40 günle sınırlı kalan alternatif bir gelir kaynağı olarak görülmektedir. Kozabirlik; İpekböceği tohumlarını ücretsiz olarak köylerimizde bu işi yapmak isteyen üreticilerimize ulaştırmaktadır. Ortalama 35 günde koza haline gelen ipekböcekleri, üreticilerimizden yien kozabirlik tarafından toplanarak  işlemeye gönderilmektedir. Ürettiği koza miktarı kadar  gelir elde eden üreticilerimiz, geçen sene1 kgürettiği kozadan 24 TL kazanmıştır” dedi.

 1 kutu ipekböceği yumurtasından ise ortalama30 kgkoza alındığını belirten Akdeniz “mevcut dut ağacı sayısını artırmak ve bu işi yapmak isteyen üreticilerimize katkıda bulunmak  amacıyla ücretsiz dut fidanları dağıtılacak. Bizler yeni sezonda dut fidanı sahip olmak isteyen ya da ipekböceği yetiştiriciliğine başlamak isteyen tüm üreticilerimizi Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bekliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.