“gücü elinde tutan ‘önce ben’ diyor”

0
441
“gücü elinde tutan ‘önce ben’ diyor”

-Fethiye Belediye Başkanı Saatcı:

“gücü elinde tutan ‘önce ben’ diyor”

 

Fethiye ilçesinin Göcek Mahallesi’nde bulunan belediye iskelesinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özelleştirilmeye açılmasına ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koyların mesire yeri olarak kiralanmasına vatandaşlar tepki gösterdi.

Göcek İskele Meydanında toplanan vatandaşlar, yağmur nedeniyle meydanda kurulan çadırın altında “Koylar, kıyılar halkındır, satılamaz”, “Her yer Göcek her yer direniş”, “Susma haykır, talana hayır” şeklinde slogan attı.

Eyleme çevre ilçelerden gelen birçok vatandaş da şemsiye ve giydikleri yağmurluklarla yağmur altında destek verdi.

-Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, yaptığı açıklamada, eylemin siyasi bir hareket olmadığını, Göcek esnafının ekmeğinin peşinde koşma ve hakkını arama hareketi olduğunu söyledi.

Kapitalizmin artık herkesin hücrelerine kadar girdiğini öne süren Saatcı,”Gücü elinde tutan kim olursa olsun paylaşmıyor. Bunun yerine bütün yetkilerini sonuna kadar kullanmaya çalışıyor. Sevgiyle yoğrulmuş topraklardan gelen insanlar olarak, paylaşmak bizim içimizde olmasına rağmen maalesef şu anda gücü elinde tutan herkes bunu sonuna kadar kullanıyor ve “önce ben” diyor. Halbuki bizim paylaşmaya ihtiyacımız var. Bugün iktidarı da büyükşehiri de elinde tutanlar aynı şekilde davranıyor” diye konuştu.

Saatcı, Göcek Koyları’nın ihalesinin yanlış olduğunu, iskelenin de Göceklilere bırakılması gerektiğini vurguladı.

-Göcek Kültür ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Fatih Ugan ise, Göcek İskelesi’nin kullanıma açıldığı günden itibaren bölge halkına hizmet ettiğini ve mavi tur yolculuklarının vazgeçilmez noktası olduğunu ifade etti.

Dernek olarak yapılacak özelleştirmeyle kamu yararının ortadan kalkacağına inandıklarını belirten Ugan, “Özelleştirme kapsamında ihaleyi alan firmanın amacı para kazanmak olacak ve bu durum da bağlama fiyatlarına yansıyacaktır. Küçük tekne sahipleri günlük tur tekneleri kısaca halk için ekonomik bağlama imkanı kalmayacaktır. Böylece halk denizden bir adım daha uzaklaşmış olacak” dedi.

-TEMA Fethiye temsilcisi Okyay Tirli de kıyıların ve koylarımızın gerçek sahipleri olan halk tarafından işletilmesi taraftarı olduklarını belirtti.

-Eyleme destek veren CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Türkiye’de yerel insanların kullanması gereken değerlerin, sermayeye peşkeş çekmeye yönelik bir çaba varsa buna hep birlikte karşı çıkacaklarını söyledi.

“Biz diyoruz ki Göcek Koyları Göceklilerindir, limanlarımız halkındır. Dolayısıyla bunun tersine olan her türlü uygulamanın karşısında olacağız.” diyen Günaydın şunları kaydetti:

“Muğla Büyükşehir Belediyesi de hukuki mücadeleyi yürütmektedir. Burada halk mücadelesi ile hukuki mücadele birlikte yürüyecektir. Koylar, limanlar, kentler yerel halkın olacaktır. Buradan haykırıyoruz, yağma yok çünkü demokrasi var, seçimler var, halk ve emek var.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.