“Güçlü basın, güçlü Muğla”

0
455
“Güçlü basın, güçlü Muğla”

“Güçlü basın, güçlü Muğla”

 

Muğla Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü tarafından Muğla genelindeki gazetecilere GEKA projesi kapsamında düzenlenen iki günlük eğitim semineri verildi. Sabah Gazetesi Yazarı Berrin Birer, İletişim Uzmanı Hülya Dinçel tarafından verilen seminer açılışına Muğla Valisi Amir Çiçek de katıldı.

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) salonunda düzenlenen ‘Güçlü Basın, Güçlü Muğla’ eğitim seminerine yaklaşık 45 gazeteci katıldı. Seminerin açılışında konuşan Basın Yayın Enformasyon Muğla, Denizli ve Aydın İl Müdürü Cavit Okur, seminerin ilkini Aydın’da, ikincisini Denizli’de ve üçüncüsünü de Muğla’da gerçekleştirdiklerini açıkladı. Okur, “Bu seminerler hem bilgi eksikliklerinin giderilmesi, hem de tanışma ve kaynaşma açısından önem taşıyor. Muğla’da gösterilen ilgi için yerel ve ulusal basın çalışanlarına teşekkür ederim. Biz Basın Yayın Enformasyon İl Müdürlüğü olarak sadece basın mensupları ile semineri verecek hocalar arasında bir aracıyız. Bu tür eğitimleri bundan sonra da devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, bilgi tazeleme, eksikleri giderme açısından bu tür seminerlerin önemli olduğunu belirterek, “Muğla’da basın çok iyi bir yerde. Bu tür seminerler bilgilerin tazelenmesi, eksiklerin giderilmesi ve mesleğe yeni başlayan basın çalışanları açısından çok önemli. Doğru ve objektif habercilik ilkesi basın camiasında çok önemli. Söz çıktı mı artık o söz haberi yapana değil, kamuoyuna aittir. Eğer o haberde bir eksiklik veya hata varsa düzeltilmesi mümkün değil. Onun için bu tür eğitim seminerlerinde etik kurallar ve doğru kaynaktan alınan haberlerin önemini konusunda bilgiler tazelenecektir. Ben basını önemsiyorum. Haber, okuyucuya ve izleyiciye kaynağından doğru aktarıldığı sürece Türk basını da güçlenecektir. Seminerin verilmesine vesile olan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’ya ve Basın yayın Enformasyon Muğla Müdürlüğümüze, zamanlarını ayırarak gelen siz basın çalışanlarını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

‘Güçlü Basın, Güçlü Muğla’ Eğitim Seminerinin konuşmacıları İletişim Uzmanı Hülya Dinçer etkili iletişim, Sabah Gazetesi Yazarı Berrin Tuncel Birer de haber yazma kuralları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Haberlerde gazetecilerin sık yaptığı hatalardan örnekler veren Birer, imla kurallarını ve haber toplama ve yazma tekniklerini anlattı. Mizanpaj ve basında etik kuralların anlatıldığı seminer sonunda sertifika töreni düzenlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.