Gönüllüler çevre için el ele

0
510
Gönüllüler çevre için el ele

 Gönüllüler

çevre için el ele

Merkezi Ankara’da bulunan ve 20 yıl önce kurulan Muğla Eğitim, Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı çevre konusunda farkındalık yaratmak için Göcek ve Dalaman koylarında çevre etkinliği düzenledi. Yaklaşık 140 kişinin katıldığı etkinliğe Muğla belediyesi, Ortaca belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortacave Dalaman Meslek Yüksekokulu da destek verdi.

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Göcek’in dünyaca ünlü koylarında çevre temizliği yapan öğrenciler, teknelerle koyları gezerek bölgeyi tanıma fırsatı buldular.Koylardan öğrenciler tarafından toplanan çöpler kıyıda belediye görevlilerine verildi.

-Doğada 500 yılda, bin yılda yok edebiliyor

Etkinliğe katılan gönüllülerden Yılmaz Gündüz “böyle bir etkinliğin düzenlenmesi çevre bilincinin aşılanması ve duyarlılık açısından çok önemli. Bir plastik, bir demir belki 500 yılda, bin yılda ancak doğada kayboluyor insanlarımızın daha çok bilinçlenmesini istiyoruz”

Çevre gönüllüsü Özge Cengizise;“Özellikle çalılar içerisinde ne ararsanız var. Otomobil lastiği, tüp,kilim, cam, plastik, misina, ağ, çocuk bezi, süngerler çıktı. Herhalde buraya gelip de keyfini çıkaranlar bir yandan da çevremizi kirletelim diyorlar. Biraz daha duyarlılık istiyoruz”

-Amaç koruma bilincinin oluşturulması

MEÇEV Muğla Temsilcisi Özleyiş Çakıryaptığı açıklamada “etkinliğimize Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Ortaca ve Dalaman Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç ayrı bölümden yaklaşık 140 kişi katılarak destek verdi. Hedefimiz bu aktivitelerin devamını sağlamak, bölgenin tanıtımını gündeme getirmek. Muğla genelindeçevreyle ilgili etkinliklerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Başta öğrencilerimiz olmak üzere çalışmalarımıza destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

MEÇEV 2. Başkanı Merden Tufanmerkezi Ankara’da bulunan MEÇEV’in 20 yıldan bu yana faaliyette bulunduğunu söyledi.

Vakfın öncelikle eğitim, çevre ve dayanışma üzerinde odaklandığını vurgulayan Tufan eğitimle ilgili Ankara’da okuyan Muğlalı 30 öğrenciye burs verdiklerini belirtti.

MEÇEV’in çevre konusunda da duyarlı çalışmaları olduğunu kaydeden Merden “Çevreyle ilgili de dünyanın en güzel yerlerine sahip olan güzel Muğla’mızda öncelikle çevreyi koruma bilincinin oluşturulması, kirletilen çevrenin temizlenmesi ve bundan sonra daha temiz tutulması yönünde hem farkındalık oluşturma hem de fiili çalışmalar yürütülmesi üzerine faaliyetlerimiz var. Bugün Göcek’te yürütülen bu faaliyetle hem üniversite öğrencilerimizle çevreyi koruma konusunda bilinç oluşturma, hem de sembolik olarak bazı koylarda birikmiş olan çöpleri toplamak suretiyle insanlara mesaj vermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.