Göcek rampasına “Rağbet”

0
1558
Göcek rampasına “Rağbet

Göcek rampasına “Rağbet”

Göcek tüneline zam gelince Göcek rampası diye adlandırılan ücretsiz geçiş yoluna rağbet arttı.

Göcek Tüneli’ne yapılan son zamlar, yeniden Göcek Rampalarının bulunduğu yolun rağbet görmesinine neden oldu. Göcek Tüneli’nden geçmeyerek ücretsiz yolu kullanan sürücüler ise zamları protesto ederek ücretsiz geçişi kullanıyorlar.

Yap İşlet Devret Modeli ile Anavatan Partisi döneminde ihale edilen ve 2006’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gidiş-geliş tek tünel olarak açılan Göcek Tüneli, ikinci tüp geçişi ise 2018 yılında hizmete girdi. Bu geçiş ilk önce ücretsiz olacağı açıklanmış daha sonra da Mevcut tüneli işleten firma ile yapılan sözleşme olduğu bildirilmişti.  İlk yapılan tünel şu an bakımda olmasından dolayı kullanılmıyor. Araç geçişleri ise yeni yapılan tünelden geliş-gidiş şeklinde devam ediyor. Yeni yapılan zamlardan etkilenen vatandaşlar Göcek rampasını tercih ediyor.

Türkiye’deki en pahalı tünel olma özelliğiyle gündeme gelen Göcek Tüneli,  Geçiş ücretleri ise şöyle, birinci sınıf araçlar (otomobil) için 5.5 liradan 7 liraya, ikinci sınıf araçlar için (kamyonet) 8 liradan 10 liraya, üçüncü sınıf araçlar (dingilli kamyon) için 11 liradan 14 liraya, dördüncü sınıf araçlar (tır) için 17 liradan 22 liraya çıkartıldı. Motosiklet 2 liradan 2.5 lira oldu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.