Göç Edemeyen Carettalar Kışı Dalyan’da Geçiriyor

0
396
Göç Edemeyen Carettalar Kışı Dalyan’da Geçiriyor

Göç Edemeyen Carettalar Kışı Dalyan’da Geçiriyor

 

Deniz kaplumbağalarının önemli üreme alanlarından Ortaca’daki İztuzu Plajı’nda bulunan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) yaralı kaplumbağaların tedavileri devam ediyor.

 

Merkezde bulunan 11 kaplumbağanın vücut sıcaklıklarını korumak için klima, soba ve sularına ısıtıcı koyuluyor.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Genel Koordinatörü Ahmet Yavuz Candan yaptığı açıklamada, merkezde bulunan kaplumbağaların tedavilerinin kışın da devam ettiğini bildirdi.

Kaplumbağalardan bazılarının durumunun iyi olduğunu, göç sezonu bittiği için kışı DEKAMER’de geçireceklerini belirten Candan, “Durumu iyi olanları yazın başında denizle buluşturacağız. Diğerlerinin tedavisi ise iyileşinceye kadar devam edecek” dedi.

Bölgedeki suların soğumasının ardından kaplumbağaların daha güneye göç ettiğini ifade eden Candan şunları kaydetti:

“Kaplumbağalar 15 derecenin altında vücutlarını kış uykusu dediğimiz pozisyona getiriyorlar. O yüzden biz su sıcaklığını 18 derecenin altına düşürmemeye çalışıyoruz. Klima ve soba ile ortamın ısısını artırıyoruz. Havuzlarındaki sulara da ısıtıcı koyarak bu sıcaklığı koruyoruz. Böylece tedaviye de cevap vermelerini kolaylaştırıyoruz.”

Candan, merkezde yaralı bulunan caretta carettaları balık ve yengeç, yeşil deniz kaplumbağalarını ise marul, salatalık gibi yeşilliklerle beslediklerini kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.