Girişimcilere sertifika verildi

0
519
Girişimcilere sertifika verildi

Girişimcilere sertifika verildi

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO) finansal desteği, KOSGEB ile Ortaca Belediyesi yürütücülüğünde uygulanmakta olan “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi”nin 1. dönemi tamamlandı. Eğitimlerde ilk grup olan ve başarılı 30 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Ortaca Belediyesine ait Kültür Parkta yapılan törene 1.Dönem Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılan kursiyerler ile KOSGEB Muğla İl Müdürü Uygar Köse, Ortaca Belediye başkanı Hasan Karaçelik, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve diğer davetliler katıldı.

MUTSO, İŞKUR, Halk Eğitimi Merkezi, KOSGEB ve Belediye işbirliği

Ortaca Belediye başkanı Hasan Karaçelik “2009 yılından bu yana sosyal belediyecilik anlayışı gereği Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, İşkur ve Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile işbirlikleri yaparak 1000’e yakın vatandaşımıza çok değişik alanlarda eğitimler verdik ve belgelerini aldılar. Bugün de MUTSO ve KOSGEB işbirliği ile yürüttüğümüz girişimcilik kursunu bitirenlere sertifikalarını veriyoruz. Sertifikalarını alan arkadaşlarımızın iş hayatında başarılı olmalarını diliyorum. Yeni girişimler yaparak ülke ekonomisine katkı ve kendilerine iyi kazançlar sağlayacağını umuyorum. Bu kursların açılmasında da işbirliğinden dolayı kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Girişimcilik önemli özellik

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş yaptığı konuşmada girişimciliğin günümüzde elde edilmesi gereken en önemli özelliklerden birisi olduğunu vurguladı.

Karakuş “artık her şeyi devletten beklemek, devlet dairesine girip hayatım kurtulsun deyiminin sonuna gelindi diye düşünebiliriz. Bundan sonraki süreçte devlet bu tür desteklerle girişimcilerin yola çıkmalarını sağlayacak. Ondan sonra da hepimiz kendi işimizi kurup başarılı olmaya, hem kendi ekonomimizi, hem aile ekonomimizi hem de ülke ekonomisini belirli düzeye çıkarmak zorundayız. Bu konuda da girişimcilik kursunu bitirip sertifika almaya hak kazanan kursiyerlerimiz KOSGEB’in vermiş olduğu 30 bin liralık başlangıç sermayesi ve 70 bin liralık 0 faizli iki yıl ödemesiz kredi sayesinde kolaylıkla orta ölçekli bir işyerini hayata geçirme olanağına sahipler. Bizde oda olarak başından beri bu çalışmalara destek oluyoruz, yeni projeler için çalışıyoruz” dedi.

Başlangıç sermayesi önemli

Kurslara ilginin giderek arttığını ifade eden MUTSO başkanı Bülent Karakuş şunları söyledi. “bu kursları ilk vermeye başladığımızda 10 kişiyi bulmayı hedefliyorduk, insanlar bu kurslara gelmek istemiyordu. Ama şimdi sevinerek görüyoruz ki daha kursun birincisi tamamlanmadan ikincisini açma yolunda çok önemli adımlar atılıyor. Artık insanlar bu kurslardan aldıkları sertifikalar ile kendilerine yararlı bir şeyler olduğunu ve başlangıç sermayesinin önemli olduğunun farkına vardılar. Ülkemizin böyle girişimcilere ihtiyacı var. Yapacağınız girişimcilerle Ortaca ekonomisine, Muğla ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaksınız. Şimdiden tebrik ediyorum, işbirliğinden dolayı Ortaca Belediyesine ve KOSGEB’e teşekkür ediyorum”

KOSGEB’den 3 bin liradan 100 bin liraya kadar destek

Son 2 yılda yaklaşık 2 bin kişiye girişimcilik sertifikası verdiklerini kaydeden KOSGEB Muğla İl Müdürü Uygar Köse “KOSGEB 2011 yılında kurulduğundan bu yana 2 bin kişiye sertifika verdik. Şu ana kadar 2 yılda destek verdiğimiz, projesini ve iş planını kabul ettiğimiz girişimci sayısı 150’nin üzerinde. Bizden halen de destek almaya devam ediyorlar. Girişimcilik destek projesinin amacı yeni kurulan işletmenin ayakta kalmayı öğrenene kadar KOSGEB tarafından desteklenmesidir. Kursiyerlerimiz girişimcilik kurslarına katılarak proje kapsamında katetmeleri gereken en önemli mesafeyi katetmiş durumdalar. Artık hem alaylılar hem de eğitimliler. Buradan aldığınız bilgiler sizler için çok önemli. KOSGEB’den 3 bin liradan 100 bin liraya kadar destek alabileceksiniz. Sizlerin de işletmelerinizi kurarak başvurularınızı bekliyoruz” diye konuştu.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.