GELECEK İÇİN UYARI BELGESELİ ÇEKİLDİ

0
459
GELECEK İÇİN UYARI BELGESELİ ÇEKİLDİ

GELECEK İÇİN UYARI BELGESELİ ÇEKİLDİ

Prof. Dr . Niyazi Özdemir

Belgeselin adı “ Son Yedi Adım Belgeseli “ ve ekibin tamamı Türkiye’den oluşuyor. Çekim 2010 yılında tamamlandı. Finansmanını Birleşmiş Devletler karşılıyor , TV ‘de gösterim hakkı yine Birleşik Devletlere ait.

Konular şöyle :

– Afrika’da açlık ve AIDS…
– Akciğerlerimiz olarak kabul edilen yağmur ormanlarının katliamı …
– Buzulların erimesi
– Denizlerdeki nükleer denemeler
– Kaçak balık avcılığı
– Çölleşen Asya kıtasındaki yoksulluk
– Nükleer sızıntıların sebep olduğu sakat bir nesil
– Kirlenen sular ve topraklar

Belgeseli çeken ekip , Afrika , Asya , Antartika ve Amerika kıtalarının en hücra köşelerini dolaşarak , dünyanın gidişini , yeni oluşumları kamuoyuna duyurma görevini üstlendiler.

Birleşmiş Milletler adına çekilen belgeselin odak noktası , haritada yerini göstermekte zorlanacağımız bölgelerde yaşayan halkın günlük yaşantısındaki zorluklar ve uluslar arası yardım örgütlerinin , çevre kuruluşlarının yardım projelerinin etkilerini gözler önüne sermekti.

BELGESEL 2010 YILINDA TAMAMLANDI.

Belki Türkiye’de de gösterime girmiştir. Belgeseldeki konular hakkında kısa bir açıklama yapalım :

– Afrika , sorunları hiç bitmeyen , dünyanın en geri kalmış bir kıtası , açlık , yoksulluk, sefalet ve üstelik AIDS denilen hastalığın merkezi durumunda .

– Dünyanın akciğerleri olan yağmur ormanları yok olma ile karşı karşıya .Kayıtlara göre her yıl İsviçre’nin 4 katı kadar orman yok oluyor. Doğal parfüm , şampuan ve kozmatiklerin ana maddesi ormanlar. Üstelik kereste ve yakacak olarak orman ağaçları kullanılıyor.Bir türlü önlenemeyen orman yangınları sonucu yanan ağaçlar ve çıplak kalan toprağın durumu bu belgeselde sergileniyor…

– Son yüzyıldan beri hava sıcaklığındaki artış kutup buzullarını eritmeye başladı. Buzul suları okyanusların sistemini bozdu, dünyanın iklimi değişti.Su canlılarının yanında karada yaşayan hayvanlar bile rahatsız olmaya başladı. Bir çok bitki türü kayboldu. İnsanların sıcaktan şikayeti arttı.

– Okyanuslardaki nükleer denemeler , canlılara zarar verdi , okyanus suları radyoaktif sızıntılarla karşı karşıya kaldı.

– Balık avcılığı sağlam kurallara değil , güçlü ülkelerin tekeline geçti , aşırı avcılık balık stoklarını tüketti.

– Çölleşme tüm hızla devam ediyor. Verimli tarım toprakları kayboluyor , dünya nüfusu artıyor , açlık ve sefalet yayılıyor, betonlaşmanın boyutları genişliyor.
– Suların kirlenmesi apayrı bir sorun , yer altı suları bile artık kirli, önlem alan ülke sayısı az …

Umulur ki Belgesel, bu konuları görsel olarak dünyanın gözü önüne getirsin ve hiç değilse asgari ölçüde tedbirler alınsın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.