GEKA, TURNAR’ın projesini onayladı ‘’metruk binadan 200 kişiye iş imkanı’’

0
234
GEKA, TURNAR’ın projesini onayladı ‘’metruk binadan 200 kişiye iş imkanı’’

‘’metruk binadan 200 kişiye iş imkanı’’

Dalaman Meyve Üreticiler Birliği (TURNAR) tarafından oluşturulan “Ürünüm Ambalajda, Kazancım Cebimde” projesiyle soğuk hava deposu, nar ve narenciye paketleme ve depolama tesisi için Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) 402 bin liralık onay verdi. Proje tanıtım toplantısıyla üreticilere duyuruldu.

*Tesis hasat dönemine yetiştirilecek

Dalaman Meyve Üreticiler Birliği (TURNAR) başkanı İbrahim Aydınlı ‘’birliğimizce GEKA’ya soğuk hava deposu ve narenciye işleme, paketleme ve depolama tesisleri için proje sunulmuş olup, projemiz Denizli, Aydın ve Muğla illerinden toplam 134 proje içinden birinci olarak hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Yaklaşık 4 yıldır bunun için uğraşıyorduk, nihayet amacımıza ulaşabildik. Önümüzdeki 10 günlük süre içerisinde GEKA ile birliğimiz arasında sözleşme imzalayarak projemiz hayata geçirilecektir. Böylece 2013 hasat döneminde tesislerimiz hizmete açılacaktır’’

*200 kişiye istihdam

Tesisin yapılacak olduğu binanın 2002 yılında yapıldığını ve atıl vaziyette durduğunu ifade eden İbrahim Aydınlı ‘’bölgenin kalkınma ajansı olan GEKA’ya geçtiğimiz yıl Temmuz ayında verdiğimiz projemiz onaylanarak en büyük proje desteğini hak etmiştir. Bu proje 402 bin liralık yatırımla önümüzdeki dönemlerde bu tesisi soğuk hava deposu, nar ve narenciye paketleme ve depolama tesisi olarak hizmet verecektir. Burası 2002 yılında yapılmış olan bir tesisti. Ancak kullanılmadığı için Haziran ayında sahibinden 7 yıllığına kiraladık, daha sonra satın almak amacındayız. Yaklaşık olarak 10 ay sonra hizmete girecek olan bu tesisimiz 150-200 kişinin istihdam edildiği tesisler zincirinin bir halkası olacaktır. Daha sonra da paketleme tesisi kurularak bölgemizdeki nar ve narenciye üreticilerimizin en büyük sorunu olan pazarlama sorununa bir nebze olsun destek vermiş olacağız’’

Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz ise Dalaman ve çevresinde nar ve narenciyenin bölgedeki pamukçuluğa alternatif olarak yetiştirildiğini kaydederek ‘’pamuk üretimi çevre illerin halkına iş imkanı sağlamaktaydı. Bu bereketli topraklardaki pamukçuluk devletin pamuktaki politikasıyla bitti. Bölgede bitmekte olan pamuk üretiminin ardından bölge insanı alternatif ürün olarak yetiştirdiği nar ve narenciyede ise pazarlama sorunu ortaya çıkmıştır. Bunların giderilmesi için büyük çabalarla kurulan Dalaman Meyve Üreticiler Birliği TURNAR kuruldu. TURNAR’ın 4-5 yıldır büyük gayretlerle gerçekleştirdiği meyve işleme ve depolama tesisi projesi bölgenin en önemli sivil toplum örgütlerinden olan GEKA tarafından listenin en başında onaylanarak yer almıştır. Bu projeye emek ve destek verenleri kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Biz de belediye olarak birliğin yanındayız ve destekçisiyiz. Üreticilerimizden de bu birliğe, bu projeye desteklerini bekliyoruz’’ dedi.

 Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz ve Mutso Temsilcisi Habil Muslu da yaptıkları açıklamalarda birliğe her zaman destek olacaklarını belirterek bölgeye hayırlı olmasını dilediler.

Projenin onaylanmasının ardından Dalaman Belediyesi ve Dalaman Meyve Üreticiler Birliği (TURNAR) başkanı İbrahim Aydınlı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Dalaman Tigem Sinema salonunda düzenlenen toplantıya Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, TURNAR Başkanı İbrahim Aydınlı,  Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz, Mutso Temsilcisi Habil Muslu ve üreticiler katıldı.

Ömer Kundakçı

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.