FKM’de konser ve imza günü

0
680
FKM’de konser ve imza günü

FKM’de konser ve imza günü

Fethiyeli sanatçı Adem Kazan 22 Şubat 2013 Cuma günü Fethiye Kültür Merkezinde albüm tanıtım konseri ve imza günü düzenleyecek. Sanatçı Adem Kazan, “öz kültürümüz olan türkülerimizle aydınlanacak bu geceye tüm türkü severler davetlidir” dedi.

Sanatçı Adem Kazan Konser ve imza günü öncesinde yaşamını ve çalışmlarını değerlendirdi.

ADEM KAZAN KİMDİR?

1977 yılında Fethiye’de doğdum. Ortaokul ve lise öğrenimini Fethiye’de tamamladım. 1994 yılında Fethiye Güzel Sanatlar Derneği, Halk Müziği korosunda Hamdi Özbay şefliğinde korist ve solist olarak çalışmalara başladım. Çeşitli il ve ilçelerde konserlere katıldım.

2000 yılında askerlik görevimi Ankara’da müzisyen olarak tamamladım. Daha sonra Fethiye’de Türkü Evlerinde sahne alarak kısa zamanda epey ilerleme kat ettim. Çeşitli kültür-sanat derneklerinde destek amaçlı konserler verdim, birçok festivalde saz ve ses sanatçısı olarak yer aldım. 2003 yılında TRT Kurumunun düzenlemiş olduğu ses yarışmasında dereceye girerek Antalya Radyosunda Akdeniz Bölge ikinciliği aldım.

2006 yılında çalışmalarıma Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’nde bağlama eğitmeni olarak başladım. Bu süreçte de birçok öğrenciyi halk müziği alanında yetiştirip, müzik alanında yüksekokulları kazanmalarına yardımcı oldum. Aynı zamanda yetiştirdiğim öğrencilerimle geniş katılımlı, beğeni toplayan salon ve açık hava konserleri düzenledim. Hamdi Özbay‘dan repertuar ve icra konusunda uzun yıllar eğitim aldım. 2008 yılında evlendim ve 3 yaşında bir kızım var. 2012 yılında Paris’te Festival Anatolia’da sahne aldım. Profesyonel anlamda çalışmalarım 1999 yılında başladı. Bu süreçte yapmış olduğum birikimim neticesinde 2012 yılında yöre müziğine ve yöreme hizmet anlayışıyla ‘’Sürmelim’’ albümümü çıkardım. Yine bu süreçte yapmış olduğum çalışmalarım yöre müziğiyle sınırlı değildir.

*FKMDEKİ ÇALIŞMALARINIZ NELERDİR?

FKM, Fethiye için ve benim için büyük imkan olmuştur. Başta Kültür Merkezi müdürüm Muammer Şahin ve tüm çalışma arkadaşlarımla ciddi bir uyum içerisinde dokuz seneyi tamamlamış bulunuyoruz. Öncelikle böyle bir kurumun çalışanı olmaktan son derece mutluluk duyuyorum. Burada, bağlama kurslarında eğitmenlik yapıyorum. Gençlere ve yetişkinlere türkülerimizi, halk müziğimizi ve halk müziğimizin temel çalgısı olan bağlamayı sevdirmeye, öğretmeye çalışıyorum. Konserler düzenliyorum, yılda en az iki konserim oluyor. Bunun birini müzisyen topluluklarla birini de öğrencilerimle veriyorum. Ayrıca FKM’nin çalışma mekanizmasında çeşitli noktalarda yer alıyorum. Düzenlemiş olduğumuz FKM adının geçtiği konumla ve benimle alakalı tüm etkinliklerde yer alıyorum. FKM’de renk sazlar eşliğinde halk müziği konserini 2005 yılında ilk ben verdim. Ondan sonra çeşitli gruplar, çeşitli müzisyen arkadaşlar bu tarz konserler vermeye başladılar. Bu konuda öncülük ettiğime inanıyorum.

FKM’ye bağlı olarak FKM’deki çalışmalarımın bir uzantısı olarak gördüğüm Güzel Sanatlar ve Kültür Derneği Halk Müziği korosunda çalışmalara halen katılıyorum.

*YÖREMİZDEKİ MÜZİK KÜLTÜRÜ HAKKINDA YORUMLARINIZ?

Bu bölge, en ağır zeybeklerden, en hızlı zeybeklere ve oyunlara kadar çok çeşitli oyun ve oyun havalarının bulunduğu yerdir. Teke türküsü çalınıp söylenmeden bir düğün veya eğlence düşünülemez. Teke müziği, sadece bu yörede üretilen, yaşatılan ve kuşaktan kuşağa taşınan bir halk müziği türüdür.

9/16’lık ölçü içerisinde yapılan müzik türü sadece bu yörededir. Gurbet havaları, teke zortlatması, kaba ardıç, teke zeybekleri, kırık hava, boğaz havaları bu yöreye özgüdür. Ayrıca müzik aletlerimizde Divan, tambura, bağlama, cura ve sipsi, zurna, davul, delbek çok yaygındır. Yöremizin müzik kültürünün genç kuşaklara sevdirilmesi ve aktarılması gerektiği inancındayım. Gönül ister ki en doğal, en yalın haliyle aktarılabilsin ama tabiî ki teknoloji çağında olmamız değişimleri mutlaka yanında getiriyor.

Kendi kültürüne koruma amaçlı sıkı sıkıya bağlanan anlayış devam ederken (ki bu noktada geleneksel halk müziğimizden bahsediyorum), farklı kültürlerin müziklerinin senteziyle oluşturulan yeni müzikal anlayışlar ortaya çıkıyor. Yeni denemelerle oluşturulan bu sentezlerde halk müziği yeniden ön plana çıkmaya başladı bana göre. Sadece Türk halk müziği için değil, tüm dünyada geleneksel müziklere yönelim arttı. Bu durum, diğer yandan kimi çevrelerde yozlaşma olarak görülebiliyor. Zaman sonuçları bize gösterecek. Ancak hangi bakış açısına sahip olursak olalım, zamana ve değişime engel olabilmemiz imkânsız.

*HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

Pek çok proje var kafamda. Vakit yetiştirebildiğim kadarını gerçekleştirmeye çalışacağım. Yeni albümler, yeni konser ve araştırma projeleri, yurt içi ve yurt dışı projeler, daha pek çok şey. Çalışmanın ve öğrenmenin sonu yok. Her zaman yapacak yeni şeyleri oluyor insanın. Eksik olduğum çok şey var ama elimden geldiğince asılıyorum hayata. Tamamlanması imkânsız değil. Yeni hedefler: öğrenmek, üretmek, paylaşmak, yaşamak işte…

*ADEM KAZAN’IN BİLİNMEYEN YÖNLERİ

Hırslı biriyimdir. Kendi hırslarım için hayatım boyunca kimseyi mutsuz etmedim. Başkasının mutsuzluğu ile mutluluk olmaz. Bilerek kimsenin kalbini kırmadım. Bilmeden kırdıklarım varsa sizin aracılığınızla özür dilemiş olayım 🙂 zor biriyimdir. Çok titiz olduğum için bazen çekilmez olabiliyorum. Yardım etmeyi çok severim. Evde olmayı, zaman zaman yalnızlığı severim.

*VE UNUTAMADIĞIM AN…

2003 yılında TRT Radyolarının düzenlemiş olduğu ses yarışmasında sahnede yaşamış olduğum bir anımı sizlerle paylaşayım. 120 kişilik bir ön elemenin arkasından ilk sekize girdim. Final gecesi ismim okundu ve ben sahneye atladım. Sunucu ile diyalog halindeyiz.

-evet, şimdi Muğla Fethiye’den bir yarışmacımız var sırada

-evet, Adem Kazan hoş geldin

-hoşşbullduukk

-bizlere ne okuyacaksın?

-ıııııııııhhh ııııııhhhhh

-ben ııhhhhhh

-Dirmil yöresine ait bir gurbet havası okucağım buna bağlı olarak…… (ve heyecandan kalakaldım… gerisini getiremedim)

-anlaşılan bize sürpriz yapacaksın?

Bu anımı hatırladıkça halen gülerim. Karşımda dört bin kişi ve ben okuyacağım türkünün adını bile söyleyemedim heyecandan. Sadece ıııııhhh ıııhhhh demek gerçekten komikti ve bu yarışmadan Akdeniz bölge ikinciliğiyle ayrılmıştım.

Bilal Baykan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.