Evini, Odun yontma sanat atölyesine dönüştürdü…

0
129

Evini, Odun yontma sanat atölyesine dönüştürdü…

Kredi çekerek kendi imkanlarıyla 13’üncü sergisini açacak olan Mustafa Demirtaş: “bir gün benim eserlerimin dikkat çekeceğini umutla bekliyorum”

-Ek gelir olsun diye başladığı çalışmalarını geliştirerek sanata dönüştüren Mustafa Demirtaş, yaptığı çalışmaları evinde sergiliyor
Ortaca’nın Dalyan mahallesine 9 yıl önce yerleşen Mustafa Demirtaş, odun olarak temin ettiği Meşe, çınar, kestane, diş budak, gürgen zeytin gibi ağaç türlerini hiçbir ek yapmadan felsefi düşünceler katarak el emeği ile sanata dönüştürüyor.
Mustafa Demirtaş, işini severek, kendi tarzında ve ağacın kendi formunu bozmadan çalıştığını söyledi.


Ek gelir olsun diye bu işe başladığını, daha sonra da farkında olmadan yaptığı işin sanata dönüştüğünü ifade eden Demirtaş, “Yaptığım çalışmalarda kadını anlatıyorum, kadına vermemiz gereken önemi anlatıyorum, ülkemizi anlatıyorum, iyiyi kötüyü anlatıyorum, halkların kardeşliğini ağaca işleyerek yani yontarak bunu anlatmaya çalışıyorum. Ağacın üzerinde şekiller var zaten ben sadece herkesin görebileceği hale getiriyorum.” dedi.
Eserlerinin sergilerde satıldığına işaret eden Demirtaş, “13’üncü sergim Niş Art Sanat Galerisinde 20-22 Aralık’ta İstanbul’da açılacak. Sanatseverleri de oraya bekliyorum” diye konuştu.

-“Mobilya oymacılığından, sanata uzanan 43 yıl”
Mustafa Demirtaş, (64) “Askere gitmeden önce mobilya oymacılığı işinde çalıştım. Kendi kendimi yetiştirerek bu mesleğimi sanata dönüştürdüm. 43 yıl önce Ankara’da başladığım sanat yolculuğu, İzmir’de devam etti. Son 9 yıldır da Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesinde Odun Sanat Evi ismini verdiğim evimde devam ediyorum”
-“Kredi çekerek sergiye katılıyorum”
-“Devlet Opera ve Bale müdürlüğünden emekli olduktan sonra çalışmalarıma daha fazla zaman ayırmaya başladım. Yaptığım çalışmaların içerisinde 6 ay süren de var 1 yıl süren de. En büyük sıkıntım gerekli ilgiyi, desteği görememek. Kendi imkanlarımla sergilere gidiyorum. Son yapılacak olan sergiye de katılabilmek için kredi çektim. Topluma ne kadar faydalı olurum bilmiyorum. Bu dünyadan göç edene kadar, şu nefes aldığım dünyaya en azından bir damla sanat adına katkı ne bırakırım onun mücadelesini veriyorum. Ama bir gün benim eserlerimin dikkat çekeceğini umutla bekliyorum”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.