ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

0
437
ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan Dalaman koylarının ihale yoluyla kiraya verilmesi konusunda; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı cevaplamasını istediği Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

 

Erdoğan soru önergesinde “ 12.11.2014 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilip, 6.12.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun ile birlikte Büyükşehir Belediye Kanununda köklü değişikliklere gidilmiştir. Muğla ilimiz de bu kanun kapsamında Büyükşehir statüsü kazanmış illerden birisidir. Bu değişiklikler ile birlikte, daha önce Özel İdare aracılığıyla kiraya verilen, Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu Orman Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.  Söz konusu koyların 29 yıllığına kiraya verilmesi hususunda Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hazırlıkların kamuoyuna yansımasıyla yerli halkta büyük bir huzursuzluk baş göstermiştir. Bölgedeki esnafın ve vatandaşların bu koylardan ve mesire alanlarından faydalanmasını engelleyecek ve sosyal ve ekonomik mağduriyetlere sebep olacak olan bu kiralama sürecine bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Diğer yandan bu durum Anayasamızın 43’ncü maddesinde yer alan “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” ifadesinin de açıkça gösterdiği üzere kamu yararı gözetilmeden gerçekleştirilen bu özelleştirmelerin anayasaya aykırılığı durumu da söz konusudur. Ayrıca 3621 numaralı Kıyı Kanununda yer alan: “Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Kıyı kenar çizgisinin tespit edilmediği bölgelerde talep vukuunda, talep tarihini takip eden üç ay içinde kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.” ifadeleri de göz önünde bulundurulmak zorundadır.

Buna Göre;

  • Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu’nun Anayasamıza aykırı bir şekilde ihale yoluyla kiralanması sürecinin durdurulması söz konusu mudur?
  • Söz konusu koyların, Orman Genel Müdürlüğü eliyle, büyük şirketler tarafından kiralanması halinde sosyal ve ekonomik mağduriyetler yaşayacak olan yöre halkının haklı itirazlarını yetkililerin görmezden gelmesinin nedeni nedir?
  • Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu hangi büyük şirketlere neyin karşılığında kiraya verilecektir?
  • Ülkemizin incisi bu güzel koylar özel işletmelere kiraya verildiğinde vatandaşlarımız buralardan nasıl istifade edecektir? Kamu yararı nasıl sağlanacaktır? “ dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.