Engellilere yönelik “akıllı bileklik” projesi

0
587
Engellilere yönelik “akıllı bileklik” projesi

 Engellilere yönelik “akıllı bileklik” projesi

Zihinsel engelli ve yaşlı bireylerin kaybolmasını önlemek amacıyla Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği tarafından “Can Melek” adı ile projelendirilen akıllı bilekliklerin geliştirilmesi ve tanıtım kampanyası kapsamında Hilton Dalaman Resort’da defile düzenlendi.

Muğla Yöresinde Yaşayan Yabancıların Dayanışma Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu, “derneğimiz adına Can Melek defilesini gerçekleştiriyoruz. Can Melek defilemiz tamamen zihinsel engellilerin ve yaşlıların kaybolmasını önlemek amacıyla ‘akıllı bileklik’ projemize destek amaçlı yapılıyor. Bu projeyle hem bir farkındalık yaratmış olacağız, hem de bölge insanını bu projeye duyarlı hale gelmesini sağlayacağız” dedi.

Defileden elde edilen gelirin engellilere yardım amacıyla kullanılacağını kaydeden Karanfiloğlu, “aynı zamanda bu defilede bir can melek elbisemiz olacak ve bu elbise açık arttırma usulüyle satılacak. Can melek projesine destek olacak. Can Melek akıllı bileklikleri zihinsel engelli kardeşlerimizin kaybolmasını önlemek amacıyla yapıldı. Bunun üzerinde hastanın kimliği ve irtibat telefonu yazıyor. Zihinsel engelli ve yaşlı engelli kardeşlerimiz kayboldukları zaman bulunmasını sağlıyor. Bu projemize Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de destek veriyor” diye konuştu.

Defileye katılan Muğla Engelliler Platformu Temsilcisi ve Kamuda Çalışan Engelliler Derneği (KAMU-ENDER) Genel Başkan Yardımcısı Tulgay Hasar ise akllı bileklik projesinin engellilerin ve ailelerinin faydasına olacağını söyledi.

Hasar, “Engelli bir birey ve engelli sivil toplum örgütü başkanı olarak böyle bir girişimdeki  sosyal faaliyete duyarlı büyüklerimiz engellimize gereken özveriyi ve desteği verdikçe bizde böyle duyarlı büyüklerimizi gördükçe bizde engellerimizi aşıyoruz. El ele hep birlikte engelleri aşacağız. Bu güzel bir proje devamı da inşallah diğer illerimize yayılır. El ele, omuz omuza vererek engellilerimizi kucaklıyacağız diyoruz” dedi.

Modacı Gülsün Önal’ın hazırladığı kostümler genç mankenler tarafından sergilendi. Defilenin müzik ve kareografisini stilist İnanç Karaduman yaptı. 1960’lı yılların modacısı Nail Yurdakul’un katkılarıyla hazırllanan defilenin sunuculuğunu animatör Gorki yaptı.

Defilede sergilenen, “Can Melek” kıyafeti açık arttırmayla 300 liraya satıldı. Gecede yaklaşık 2 bin lira gelir elde edildi. Defilenin ardından davetliler kokteylde bir araya geldiler.

Defileye bayanlar büyük ilgi gösterdi. Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz’ın eşi Gülşen Yılmaz, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve Köyceğiz Belediye başkanı Salih Erbay eşleriyle katılarak destek verdi.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.