ENGELLİ İNSANLAR

0
495
ENGELLİ   İNSANLAR

ENGELLİ   İNSANLAR

Türkiye’de 9 milyon engelli insan var. Büyük bir rakam. Her 100 kişinin 14’ü bu durumda. Kimi fiziksel, kimi zihinsel engelli. Denizli’de her 6 ayda bir yayınlanan “Özürlünün Sesi” dergisi çıkıyor. Ortaca Belediyesi’ne gelerek dergi satışı yapan görevliden bir dergi aldım. Okuduğumda bu vatandaşların seslerini duyurmak için önemli bir çaba gösterdiklerini gördüm.
Benim uzman psikolog olan kızım Ankara’da engelliler eğitim merkezinde çalışıyor. İki yıldır bunlarla ve aileleri ile devamlı birlikte çaba sarfediyor. Özürlülerle çalışmaktan hiç şikayetçi olmadı. Aksine bunları rehabilite ederek sağlıklarına kavuşturmaktan memnuniyet duyuyor. Ben de her fırsatta kızımı kutluyor ve böylesine zor bir göreve katlandığı için gurur duyuyorum.
Bizler normal eğitim kurumlarında çalışıyoruz. Zaman zaman öğrencilerimizi şikayet ederiz. Bazı sorunlar adeta bizim moralimizi bozuyor. Birde engellileri eğitenleri düşünün. Çok farklı düşünen ve davranış şekilleri olan engellileri eğitip hayata kazandırmak kolay olmasa gerek.
Bunları eğitmek, iş güç sahibi yapmak manen insana daha büyük zevk verir diye düşünüyorum. Dergiyi okuyorum. Görmeyen, işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel, ruhsal dengesi bozuk 9 milyon vatandaş var Türkiye’de. Bunun 1.400.000 kadarı çocuktur. Engelli çocuklarımızdan; görmeyenler için 7, işitmeyenler için 21, ortopedik özürlüler için 1 okul açılmış. Zihinsel ve ruhsal özürlüler ise belirli okullarda özel dershanelerde eğitim görmektedir.
Engellilere acımak, onlara bakarak duygulanmak sorunları çözmüyor. İş vermek, sosyal hayata hazırlamak gerekir. İşsizliğin önemli boyutta olduğu ülkemizde sağlıklı insanlar iş bulamazken, engellilerin işinin zor olduğu bir gerçek. Devletin bunlara ayrıcalık tanıması şart. Tüm ülkelerde olduğu gibi bizde de çalışan engelliler gelir vergisini indirimli öderler. Yurt dışından getirilen özel engelli araba ve araçları vergiden muaftır. İsterlerse erken emekli olabilirler.
Tüm bunlar iyi, ancak kaç engelli iş bulabiliyor. Yasalarda yazıldığı gibi, bunlara işyerlerinde yeterli kontenjan tanınıyor mu ?
Her insanın hayatının bir döneminde başına talihsiz olaylar gelebilir. Her engelli doğuştan kusurlu değildir. Kol gezen trafik kazaları her geçen gün engelli sayısını arttırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.