Emekçiler grevde

0
441
Emekçiler grevde

Emekçiler grevde

KESK’e bağlı  üyeler “Satış Sözleşmesini Kabul Etmiyoruz! Bütçeden Hakkımızı İstiyoruz!” sloganıyla alanlara çıktı. Ortaca Cumhuriyet meydanında toplanan sendika üyelerine vatandaşlar da destek verdi.

Eğitim-Sen Ortaca temsilcisi Hamit Taka Cumhuriyet meydanında yaptığı açıklamada, 2014 – 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmenin tam bir fiyasko ile sonuçlandığını savundu.

“Ak Parti iktidarı ile el ele veren malum konfederasyon, yangından mal kaçırırcasına altına imza attığı satış sözleşmesi ile 2,5 milyon kamu emekçisinin ve 1,9 milyon emeklinin yoksulluğunun sürdürülmesini onaylamıştır” diyen Taka, “Tüm kamuoyu, kamu emekçilerinin 2014 yılı maaşlarına net 123 lira, 2015 yılı için ise yüzde 3 + yüzde 3’lük artış yapılacağını bilmektedir. Kamu emekçilerinin gelir vergisi matrahları yılın ikinci yarısında yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime çıkacağı için aslında 2014 yılı maaşlarında 123 lira değil 116 lira artış olacaktır” ifadelerini kullandı.

Eş ve çocuk yardımı dahil ortalama 2 bin 50 lira maaş alan kamu emekçisinin maaşında yüzde 6’lık bir artış olacağını ifade eden Taka, şöyle devam etti:

“Taleplerimiz gayet açık, kayıplarımızın telafisi için her kamu emekçisinin maaşına en az 300 lira zam yapılmasını, herkese iş ve ücret güvencesi sağlanmasını, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, maaşlarımızın vergi artışından etkilenmemesini, kadın emekçilere pozitif ayrımcılık uygulanmasını, baskı, tutuklama ve sürgüne son verilmesini istiyoruz. Bizler savaşın, rantın, sermayenin, muhafazakarlığın bütçesine hayır diyor, toplu iş sözleşmesi döneminde ifade ettiğimiz temel taleplerimiz doğrultusunda bütçeden hakkımızı almak için mücadelemizi yükseltiyoruz. Ak Parti hükümetini uyarmak için grevdeyiz”

Ömer KUNDAKÇI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.