Elcik Soğanı Yaygınlaştırılıyor

0
1032

Elcik Soğanı Yaygınlaştırılıyor

Dalaman’ın önemli tarımsal değeri ve gelir kaynağı “Elcik Soğanı” yaygınlaştırılmaya devam ediyor.

Bölgenin farklı lezzeti ve yapısıyla en önemli tarımsal değerlerinden biri olan Elcik soğanıyla ilgili İlçe Müdürlüğü personelleri tarafından Elcik, Taşbaşı, Gürleyik, Bozbel, Kızılkaya mahalleri başta olmak üzere mahallelerde çalışmalar sürdürülüyor. Yetiştirilen soğan üretim alanlarının tespit edilmesi ve ticari olarak soğan üreticiliği yapan üreticilerimizin belirlenmesiyle ilgili çalışmalar yapılıyor.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Proje kapsamında ilçede soğan yetiştiriciliği yapılan mahallelerde Elcik soğanının hemen hemen her evde ev tüketimi için çok küçük alanlarda üretimi yapıldığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra 1 ile 3 dönüm arasındaki parsellerde yaklaşık olarak toplamda 70 dekarlık alanda 35 üreticiyle üretimi yapılmaktadır. Elcik soğanı üretimiyle ilgili bakanlığımız veri tabanı kayıtlarında herhangi bir alan ya da kişi kaydı bulunmamaktadır. Bu nedenle ilçe müdürlüğümüz tarafından detaylı bir saha çalışmasına devam edilmektedir. Elcik soğanın gelecek yıllara korunarak aktarımının sağlanabilmesi için Bakanlığımız tohum gen bankası personelleri tarafından tohum numunesi alınarak gen bankasında muhafaza edilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

“Amaç üretimi arttırmak”

Elcik soğanının bölgede yaygınlaşmasının sağlanabilmesi ve coğrafi işaret belgesi alabilmesi için yetiştirilen alanlarda arazi yapısının iyileştirilmesi, sulama imkânlarının artırılabilmesi ve ürün kalitesinin iyileştirilebilmesi için ciddi bir desteğe ihtiyaç olduğuna değinilen açıklamada; “Son günlerde soğanın hem ülkemiz hem de bölgemiz açısından stratejik öneminin artmasıyla üreticilerimizin üretim alanlarının artırılarak birim alandan alınan verimin ve ürün kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Elcik soğanın diğer bölgelerde de tanıtımının yapılarak üreticilerimizin karlığının artırılması amaçlanmaktadır. Elcik soğanın kaliteli bir şekilde yetiştirilebilmesi için Dalaman İlçe Müdürlüğümüz tarafından üreticilerimize çiftçi toplantıları ve birebir görüşmeler yapılarak soğan hastalık ve zararlıları, gübreleme ve yetiştirme teknikleriyle ilgili bilgiler verilmeye devam edilecektir.” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.