DÜNYA MARKASINI DİZE GETİRDİLER

0
738
DÜNYA MARKASINI DİZE GETİRDİLER

DÜNYA MARKASINI DİZE GETİRDİLER

9 yaşındaki ilkokul öğrencisi Elif Deniz Akyol, derste işlediği “Tüketicinin Korunması” konusu ile dünya devini dize getirdi. Cezayı yiyen ilgili firma geç de olsa yaptığı hatayı kabul ederek, Elif Deniz Akyol’a bir koli bardak göndererek özür diledi.

-“HAYALLER 2 ALTIN KAPAK 1 BARDAK, GERÇEKLER MARKET KAPISINDA NÖBET”

Derslerinde ve yaptığı sporda başarılı öğrenci olan Elif Deniz Akyol, eğitim gördüğü okulda bir derste, öğretmeninin tüketicinin korunması yönündeki verdiği bilgileri evde ailesiyle paylaştı.

Kendisinin de bir süre önce dünya markası kola firmasının televizyondaki promosyon reklamını izleyerek kampanyaya katıldığını ve mağdur edildiğini söyleyen Elif Deniz Akyol, ailesinin de yardım ve destekleriyle hem ilgili firmanın müşteri hizmetlerine hem de Ticaret Bakanlığı, Reklam Rekabet Kurulu, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne ilgili firma hakkında babası aracılığıyla şikayette bulundu.

Elif Deniz Akyol, “Televizyonda reklamları izledikten sonra kapak biriktirerek taahhüt ettikleri bardaktan almaya gittim. Bardak vermedikleri gibi, başka marketlere yönlendirdiler. Üstüne üstlük bir de oyaladılar. Hayallerimiz 2 altın kapak 1 bardaktı, gerçekler market kapısında nöbet tutmak oldu. Ticaret Bakanlığı, Reklam Rekabet Kurulu’na babam aracılığıyla şikayette bulundum. Benim gibi binlerce kişinin mağdur edildiğini öğrendim. Beni sevindiren tarafı yapılan bu haksızlığın karşılıksız bırakılmadığı oldu. Hakkımın korunduğunu bilmek beni sevindirdi. Bundan sonra bu tür haksızlık gördüğümde gerekli yerlere şikayette bulunacağım” dedi.

-“241 BİN 413 LİRA VE REKLAM DURDURMA CEZASI”

Diğer taraftan Ticaret Bakanlığı, Reklam Rekabet Kurulu, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, yapılan şikayetleri  değerlendirdiklerinde, bazı satış noktalarına hediye ürünün gönderilmediği, bazı satış noktalarının hediye ürünü tüketiciye vermedikleri, bazı satış noktalarının da kampanyaya katılmadığını belirledi. Yapılan işlemin Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’ne aykırı olduğu ayrıca reklam mevzuatının doğruluk, dürüstlük ve ekonomik ve sosyal yükümlülüklerine atıf yapan hükümlerine açıkça aykırı olduğunu belirledi.

Kampanyayı başlatan kola firmasına, 241 bin 413 lira idari para cezası ve reklam durdurma cezası veren Ticaret Bakanlığı, Reklam Rekabet Kurulu, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından kampanya mağduru, Elif Deniz AKYOL’a babası aracılığıyla gönderilen yazıda şu bilgilere yer verildi.

-“TÜKETİCİ GÜVENİ İLE TÜKETİCİLERİN TECRÜBE VE BİLGİ EKSİKLİKLERİNİN İSTİSMARI”

“Ticaret Bakanlığı, Reklam Rekabet Kurulu, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon toplantısında 2 altın kapak getirene 1 bardak hediye promosyon kampanyası kapsamında tüketicilerin kampanyadan faydalanabilmesinin tek koşulunun hediyeli kapakları kampanyaya katılmayı taahhüt etmiş satış noktalarına teslim etmeleri olduğu, bununla birlikte, Bakanlığımıza ulaşan tüketici şikayeti ile internet mecrasında yer alan diğer tüketici şikayetlerinden, tüketicilerin altın renkli kapakları satış noktalarına teslim ettikleri halde hediye bardakları temin edemedikleri, hediye ürünlerin firma tarafından satış noktalarına gönderilmediği, bazı durumlarda satış noktalarının hediye ürünü tüketicilere vermedikleri veyahut da bir çok satış noktasının kampanyaya katılmadığının anlaşıldığı, dolayısıyla söz konusu kampanyanın firma tarafından vaat edildiği şekilde yerine getirilmediğinin değerlendirildiği, ana vaadin istisnası niteliğindeki bilgilendirmelerde açık, net ve anlaşılır bir biçimde yer verilmediği, ayrıca bu durumun “tüketici güveni ile tüketicilerin tecrübe ve bilgi eksikliklerinin istismarı” anlamına geldiği gerekçelerine dayanılarak, reklam veren ilgili firma hakkında 6502 sayılı kanunun 63.’üncü ve 77/12’inci maddeleri uyarınca 241 bin 413 lira idari para ve anılan reklamları durdurma cezaları verilmesine karar verilmiştir. Cezaya ilişkin tebligat ilgili firmaya gönderilmiştir”

-“BİR KOLİ BARDAK HEDİYE”

Öte yandan ilgili firma geç de olsa yaptığı hatayı kabul ederek, Elif Deniz Akyol’a bir koli bardak göndererek özür diledi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.