DSİ’NİN ÇİFTÇİYE HİZMETİ EZİYETE DÖNÜŞTÜ…

0
955

DSİ’NİN ÇİFTÇİYE HİZMETİ EZİYETE DÖNÜŞTÜ…

Sulama borularının döşenmesi için açılan kanal kapatılmadı. Vatandaşların kullandığı yolun bir bölümü göçtü. Hizmet için yapılan çalışmalar bölgedeki çiftçiler için eziyete dönüştü.

DSİ tarafından çalışmaları devam eden Dalaman Ovası Sulaması projesi kapsamında Ortaca Çaylı mahallesinden geçen ana boruların döşenmesi için bozulan yol çevresi kazalara davetiye çıkarıyor.

-“MAĞDUR ETMEYELİM DEDİK, MAĞDUR OLDUK”

Ortaca Çaylı mahallesindeki DSİ’nin yarım bıraktığı çalışmalarından mağdur olan onlarca çiftçiden biri olan narenciye bahçesi sahibi Durali Atakan, “Sorunumuzu Muğla’da, Ortaca’da ne siyasi, ne de bürokraside anlatmadığımız yetkili kalmadı, çözüm bulamadık” dedi.

Hizmet gelsin, vatandaş mağdur olmasın diyerek tapulu arazilerinden fedakarlık yaparak yol verdiklerini anlatan Durali Atakan, “Buradaki çalışma Mart ayında başladı ve bitti. Mevcut yol olan yerden borular döşenecek, yol bozulacak düşüncesiyle kimse mağdur olmasın diye bahçemizden 80’e yakın limon, incir, armut ve nar ağacını kestik ve tapulu yerden yol verdik. Kesilen ağaçlardan 20 bin lirayı aşkın zararımız var. Bu zararları kim karşılayacak. İşleri bitince kanalı kapatarak tekrar yolu açacaklardı. Çalışmaları aksamasın diye ricada bulundular. Görünen yere kadar çalışmayı tamamlamalarına rağmen üzerini kapatmıyorlar. Yolu yapacağız, açılan yeri kapatacağız diyerek bizleri sürekli oyalıyorlar. Sorunumuzu 4 aydır Muğla’da, Ortaca’da ne siyasi ne de bürokraside anlatmadığımız yetkili, çalmadığımız kapı kalmadı, çözüm bulamadık. Kimseyi mağdur etmeyelim dedik, iyi niyetimizden biz mağdur olduk. İş makinalarını da çektiler herhangi bir çalışma yok. DSİ veya yüklenici firma bir an önce buraya bir çözüm bulmalı” dedi.

-“ARAÇ GEÇERKEN YOL GÖÇTÜ”

Tarım arazilerinin ağırlıkta olduğu Çaylı mahallesindeki yolun narenciye hasat döneminde trafik yoğunluğunda artış olduğunu ifade eden Durali Atakan, “Burada yaklaşık 200 dönüm arazi var. Narenciyede Eylül-Ekim ayları gibi hasat zamanı gelecek ve bu arazilerde kamyonlar çalışacak. Yolu işçi taşıyan servisler kullanacak. Gidecek yol yok. Yağışlar başladığı zaman buradan kimse geçemez. Bu haliyle bile hava karardığında bu yolu kullanmak mümkün değil. Daha önce yol kapalı bile değildi ve kazalara davetiye çıkarıyor. Uyarıcı işaretler yok, yolun bitimi bir kepçe toprakla kapatılmış vaziyette. Bir araç geçmeye çalışırken göçme meydana geldi. Burada her an bir kaza yaşanabilir” diye konuştu.

-“DALAMAN OVASI SULAMASI PROJESİ”

Yaklaşık maliyeti 193.299.000 lira olan projeye 05.05.2017 tarihinde başlandı. Projenin tamamlanma süresi 3 yıl olarak planlandı. Ortaca’yı da kapsayan Dalaman Ovası Sulaması ile 121.240 dekar tarım arazisi cazibe ile sulanacak. Projenin suyu, Dalaman Çayı üzerinde işletmede olan Bereket HES-3 rezervuarından cazibe ile alınacak. Tüm sulama şebekesi ana kanal iletim sistemi kapalı ve basınçlı borulu olacak şekilde projelendirilmiş, yağmurlama-damlama sulama sistemi ile modern bir sulama projesi yapılacak. Borulu ana iletim hattının toplam uzunluğu 10.065 m. olup, ana boru hattı üzerinden ayrılan 8 adet yedek hat ve bunlardan ayrılan tersiyer hatlardan oluşan sulama şebekesinin toplam uzunluğu 377.546,25 metre. Bunun 14.381,75 metresi çelik, 105.279,50 metresi CTP, 257.935

metresi HDPE borudan oluşmakta. Proje kapsamında, 6 adet drenaj terfi merkezi ve drenaj şebekesi yapılarak ovadaki fazla yeraltı suyu tahliye edilecek böylece toprakların tuzlanması önlenecek. Drenaj şebekesi, 51.427 metre uzunluğunda olup, 47 adet tahliye kanalı bulunuyor.

ÖMER KUNDAKÇI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.