Ana Sayfa Gündem  “Doğasında koşu var”

 “Doğasında koşu var”

0
615

 “Doğasında koşu var”

Ortaca’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Dalyan Caretta Run Yarı Maratonu büyük ilgi gördü

Dalyan Mahallesi’nde yapılan organizasyona 22 ülkeden 40’ı yabancı bin 250 sporcu katıldı. Sporcular, 21, 14 ve 5 kilometrelik 3 zorlu parkurda ter döktü.

Ortaca Belediyesi ile Interval Events işbirliğinde Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Ortaca Kaymakamlığı ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın (MUTSO)  katkılarıyla gerçekleştirilen maratonun startı, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tarafından verildi.

 

21 kilometre mesafeli yarı maratonda erkeklerde, Mehmet Soytürk, kadınlarda ise Bilge Akbal birinciliği elde etti. 14 kilometre koşusunda erkeklerde, Kudret Arabacı kadınlarda da Selma akgün ilk sırayı aldı. 5 kilometre erkeklerde, Doğuş Çağan Onay kadınlarda ise Esra Uzun birinci oldu. Yarışların sonunda dereceye girenlere, kupa ve madalya ile çeşitli hediyeler verildi.

 

  1. Uluslararası Dalyan Caretta Run Yarı Maratonu ödül töreninde Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın, “eksiklikleri tamamlayamadık teslim alamayacağız” demesinin ardından kapatılması gündeme gelen Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) için pankartlı protesto yapıldı.

 

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, “3 yıl önce başladığımız Caretta Run koşusuna gerçekten katılım hızlı bir şekilde artarak devam etmekte. Dalyan’ın tanıtılmasında caretta kaplumbağalarının korunması amacıyla düzenlediğimiz bu koşunun amacına ulaşmış olduğunu memnuniyetle görmekteyiz. Umarım uzun yıllar devam edecektir, Dalyan’ın tanıtımına ve carettaların korunmasına katkı koyacak olan bu organizasyonun daha çok katılımla devam edecektir. Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum” dedi.

-Aslı Erdoğan, eşi ve bebeği ile İzmir’den katıldıklarını söyledi. Erdoğan, “Dalyan Caretta Run’a 7 aylık bir bebeğimizle ilk defa katılıyoruz çok mutlu olduk. Dalyan’ın doğası zaten muhteşemdir. Bunu sporla da birleştirince çok daha güzel oldu”

-Yavuz Şap, 1985 yılında maraton koşmaya başladığını, koltuk değnekleriyle dünyanın 5 kıtasında 42 kilometreyi bitirdiğini, Afrika’da iki okyanus maratonu olan Cup Taun maratonunda 56 kilometre koştuğunu söyledi.

Şap, “Hakikaten dünyanın çok zor işini yapıyorum, öldüm öldüm dirildim. Engelli insanlara mesaj veriyoruz. Sağlam insanlara mesaj veriyoruz. Yani herkes güzel bir şey yapabilir, başarılara imza atabilir. Ben de kendime göre güzel bir iş yaptığıma inanıyorum. 33 yıl dile kolay dünyanın 5 kıtasında koştum. Hala bu tür koşulara geliyorum renk katmak için. Engelli arkadaşlara örnek olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Organizasyon biraz daha kendini güçlendirirse daha güzel olacağına inanıyorum. Dalyan’ın konumu, göl kenarında koşmak müthiş bir şey. Ben çok yerde koştum ama buranın manzarası, parkuru inanılmaz güzel. İnsanları kesinlikle ve kesinlikle buraya koşmaya davet ediyorum ve gelsinler asla pişman olmazlar” diye konuştu.

-Burak Abacıoğlu, “Hedefim 2019 bedensel engelliler atletizm Türkiye şampiyonasında Avrupa ve Dünya barajını geçip ülkemi olimpiyatlarda, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında temsil etmek. Hem engelli arkadaşlarımızın kardeşlerimizin bir şeyler yapabildiğini gösterebilmek. Bakın biz de buralarda başarılı olabiliyoruz. Profesyonel, engelsiz milli atletlerle yarışabiliyorum ve yarışabiliyoruz diyebilmek için varım. Bundan sonra da bütün yarışlarda var olup en güzel dereceleri elde edeceğime inanıyorum”

Mehmet Soytürk “Birinci oldum, 21 kilometre koştum. Bir hafta önce Kapadokya 63 kilometrede ikinci olmuştum yorgunluk vardı. Fakat bu yorgunluğu Dalyan’ın doğasında, atmosferinde atma fırsatı buldum. Kendimi şanslı hissediyorum. Yıllar geçtikçe organizasyonun kalitesi çok artıyor. Organizatörlere ve Dalyan’daki tüm yöneticilere teşekkür ediyorum”

ÖMER KUNDAKÇI

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.