Doğa, bisiklet tutkunlarını bekliyor

0
395
Doğa, bisiklet tutkunlarını bekliyor

Doğa, bisiklet tutkunlarını bekliyor

dalyan 1

 

Hürpedal Bisiklet Topluluğunun organizasyonuyla her hafta bir rota çizen bisiklet tutkunlarının bu haftaki rotası, Köyceğiz Sultaniye kaplıcaları ve Dalyan oldu. Bisikletçiler geçtiğimiz hafta sonunda Sandıras dağının eteklerindeki Gökçeova göleti çevresinde kamp yapmışlardı.

 

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden bir grup bisikletçi, Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcası, Sultaniye Kaplıcalarını ziyaret etti. Bisikletçiler, şifalı olduğuna inanılan kaplıcaların ardından Kaunos antik kentinden geçerek Dalyan’a pedal çevirdiler.

-Hareketlilik yaşam kalitesini artırır

Bisiklet tutkunu Turan Bulut, Dünya’da en faydalı icatlar arasında sayılan bisikletin, ülkemizde de hak ettiği yeri bulacağına inandığını söyledi.

İnsanların yaşam kalitesini arttırmak için hareket etmeye teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Turan, “Bisiklete binmekte bunlardan bir tanesi ve her yaşta herkesin yapabileceği bir spor. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz bisikletçileri ve bisiklet sporunu sevenler olarak oluşturduğumuz toplulukta her hafta Pazar günü bir etkinlik düzenliyoruz. Bunu geleneksel hale getirip bu sporu sevdirmek ve bu çevrede yaşayanların bisiklete binmesini özendirmek istiyoruz. Bunun yanı sıra da ilçelerimizin tarihi ve turistik alanlarını farklı bir gözle yeniden keşfetmek, doğal yaşam alanımız içerisinde mevcut olan mesire yerlerimize, koylarımıza pedal çeviriyoruz” dedi.

Hürpedal Bisiklet Topluluğu başkanı Zerrin Tunalı, “her hafta sonunda fırsat buldukça Muğla’nın ilçelerinde bisiklet turları düzenliyoruz. Günübirlik turların yanında çadır kurularak yapılacak kamp alanları da mevcut. Bisiklet tutkunlarını her mevsim ayrı güzelliği olan bölgemizi görmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

-75 kilometrelik mükemmel rota

Bisiklet tutkunlarının bu haftaki rotası ortalama 75 kilometrelik Köyceğiz Sultaniye kaplıcaları ve Dalyan olarak belirlendi. Bisikletçiler Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine dayanan Sultaniye Kaplıcalarından geçerek Dalyan’a pedal çevirdiler.

Sultaniye kaplıcaları, Romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir. Sultaniye Kaplıcaları’nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir. Su sıcaklığı 39 derece olan Sultaniye Kaplıcaları Türkiye’nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıdır (98.3). Radon değeri açısından da dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. Radyoaktivite yüksekliği nedeniyle rehabilite edici özelliği bulunuyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.