Ana Sayfa Gündem Disleksi farkındalık haftası

Disleksi farkındalık haftası

0
569

Disleksi farkındalık haftası

Ortaca Başaran Özel Eğitim Merkezi tarafından “Disleksi” (Özel Öğrenme Güçlüğü) farkındalık etkinliği düzenlenecek.

7 Kasım 2018 Çarşamba günü Ortaca Belediyesi Kültür Parkta düzenlenecek olan etkinliğe, Ortaca genelindeki ilk ve orta okul öğrencileri de davet edildi.

Ortaca Başaran Özel Eğitim Merkezi Kurucusu Psikolog Semra Aksuyek, yapılan araştırmalara göre her 5 çocuktan birinin Disleksili olduğunu söyledi.

Psikolog Semra Aksuyek, Ortaca Kültür Park’ta düzenlenecek etkinlikte Denge, el-göz koordinasyonu, dikkat, yönerge ve talimat, süreli etkinlikler, kroki-harita ve yön bulma, bilateral koordinasyon, sağ-sol yer değiştirme, okuma-yazma ve matematik alanları gibi 10 etaptan oluşan “Disleksi Empati Masası” parkuru oluşturulacağını ifade etti.

Psikolog Semra Aksuyek, “Oluşturulacak olan parkurdaki etapların tümü Disleksili bir bireyin hayatın içinde yaşadığı zorlukları ve geliştirilebilir alanları kapsıyor. Küçük yaş grubu çocuklarla yapmayı planladığımız bu empati çalışmasında oyunları kullanarak farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Çünkü Disleksili çocuklar okullarda akademik zorluklar yaşıyor olmalarının yanı sıra arkadaşları, öğretmenleri ve aileleri tarafından da anlaşılmamanın güçlüğünü yaşıyorlar. Ruhsal ve duygusal boşlukları kendine güven problemine dönüşüyor. Sosyal ortamdan ya kaçınıyor ya da buna mecbur bırakılıyorlar. Yaşadıkları güçlükleri katılımcılarımıza bir nebze de olsa hissettirebilirsek belki değerlilik hissi kazanmalarına yardımcı olabiliriz diye düşünüyoruz. Bu konuda toplumda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

-Disleksi nedir?

Okuma yazma matematik gibi akademik becerilerde görülen bir özel öğrenme güçlüğüdür. Amerika Psikiyatri Birliği’nin (APA 2001) tanımına göre Özel Öğrenme Güçlüğü; zekası normal ya da normalin üstünde olan bireylerin, STANDART TESTLERE göre yaş, zeka düzeyi ve aldığı eğitim göz önünde bulundurulduğunda okuma, matematik ve yazılı anlatım düzeyinin beklenenin önemli ölçüde altında olması tanısı konulan bir bozukluktur.

ÇOCUĞUN ZEKÂ DÜZEYİNİN OLMASI

HİÇ BİR FİZİKSEL/DUYGUSAL BOZUKLUĞUN BULUNMAMASINA

NORMAL VE YETERLİ BİR EĞİTİM ALIYOR OLMASINA

SOSYOKÜLTÜREL ÇEVRENİN UYGUN OLMASINA

RAĞMEN ORTAYA ÇIKAR…

 

 

-Disleksi ne değildir?

 

– Disleksi zihinsel bir engel değildir.

– Disleksi bir hastalık değildir. Tıbbi bir tedavisi ilacı yoktur.

– Disleksi duyu organları (görme, işitme..), duygusal, davranışsal bozukluklar nedeniyle öğrenememe durumu değildir.

– Disleksi her seferinde üstün zekalı olmak değildir.

– Çoğu dislektiğin olağanüstü yetenekleri olmayabilir.

 

Disleksinin nedenleri nelerdir?

 

Disleksinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Gelişimin erken bir döneminde beyin fonksiyonlarını engelleyici bir etki yapan herhangi bir sürecin (genetik etkenler, konjenital faktörler, prenetal hasar, prenetal zorluklar, beyin hasarı gibi), öğrenme güçlüklerine neden olabileceği ileri sürülmektedir.

 

En çok kabul gören teoriye göre; disleksi daha en baştan itibaren beyin kaynaklıdır, bazı beyin bölgelerinde bilgi işleme süreçlerinde sorunlar yaşanmaktadır.

 

Disleksi tedavi edilebilir mi?

 

Disleksi bir hastalık değildir ve tıbbi bir tedavisi de yoktur. Disleksi özel eğitim yoluyla oldukça azaltılabilir ve silikleştirilebilir. Yine de dislektik birey bu özelliklerini yaşamının sonuna kadar muhafaza eder. Disleksinin sağaltılabilmesi için erken tespitlerde ilkokul çağı boyunca gecikmiş tespitlerde okul çağı boyunca özel eğitim alması gerekmektedir.

 

Araştırmalar gösteriyor ki ilkokul 1-2- ve 3. sınıflarda tanı ve tespiti yapılmış ve özel eğitim müdahalesinde bulunulmuş çocukların %83’ü eğitim yaşantılarına sorunsuz olarak devam edebilmektedir. Süre ve yüzdeler eğitimin alınış süresi ve kalitesiyle değişkenlik gösterebilir.

 

AİLELERE ÖNERİLER

  • Çocuğunuzun gelişimini yakından takip edin, farklılıkları uzmanlara danışın.
  • İstenmeyen sosyal hatalardan kaçınmak için çocuğa yapılandırılmış ve destekleyici bir çevre sağlayın.
  • Başarı duygusunu tatmasını sağlamak ve donanımını arttırmak için çocuğunuzun özelliklerine uygun sportif ve sanatsal aktivitelere yönlendirin.
  • Çocuklarınıza yaşadıkları problemin doğasını anlatılmalı, güçlü ve zayıf yanları göstermeli ve müdahale teknikleri konusunda yardımcı olmalısınız.
  • Çocuklar her zaman hem evde hem okulda ‘güvenli bir yer’ olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar. Sosyal ve diğer konularda konuşabilecekleri özel bir insana ihtiyaç duyarlar.
  • Aşamalı olarak bağımsızlığını cesaretlendirin ama çocuk hazır olmadan desteğin kalkmayacağını çocuğa hissettirin.
  • Önemli ölçüde güç olan alanlardaki soruları anlaşılır yapmak, açıklamak ve görsel bilgiye çevirmek için dili kullanın.
  • Öğretmeninizle iletişiminizi güçlü tutun.
  • Çocuğunuzu kendi içinde değerlendirin.

ÖMER KUNDAKÇI

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.