DİLİ OLSADA KONUŞSA

0
480
DİLİ OLSADA KONUŞSA

 

DİLİ OLSADA KONUŞSA

 

Yatağan ilçesi Bozüyük mahallesinde bulunan, yaklaşık olarak 850 yıllık olduğu tahmin edilen dev çınar ağacı yılara meydan okuyor.

Anadolu’ya Türk mührünün vurulduğu ve Türk yurdu olması ile hemen -hemen aynı yaşta olan anıt çınar ağacı, 850 yıldır ziyaretçilerini gölgesinde ve serinliğinde ağırlamaya devam ediyor. Bozüyük mahallesine ve Pınarbaşı tesislerine gelen herkes dev çınar ağacını görünce şaşkınlığını gizleyemiyor.

Ziyaretçilerin hayranlıkla baktığı asırlık çınar hakkında, kaynaklara göre Dönemin Padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın da dikkatini çekmiş. Kanuni, Rodos Seferi esnasında ordusu ile Bozüyük civarında mola verirken, Otağı’nı bu tarihi çınar ağacının altında kurdurarak burada dinlenmiş. Derin kökleriyle ve boyu ile ihtişamlı olan çınar ağacının gövdesi de bir hayli büyük. Dev çınar ağacının gövdesini ancak 17 kişi el ele tutuşarak dolaşabiliyor
Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 1996 yılında ‘Anıt Ağaç’ olarak tescillenen çınar ağacı o tarihten bu yana koruma altında.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.