DEKAMER gözden çıkarıldı mı?

0
681

DEKAMER gözden çıkarıldı mı?

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’ndeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) sahip çıkılmazsa kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un kısa süre önce ulusal basın mensuplarıyla ziyaret ettiği DEKAMER’de tedavisi tamamlanarak doğal ortamına gönderdiği, Caretta Carettalar İztuzu’ndan ayrılmadan, kötü haber geldi.

DEKAMER için, Orman “1 ay” süre verdi, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ “eksiklikleri tamamlayamadık teslim alamayacağız” dedi.

 

Orman Genel Müdürlüğü’nden alanın boşaltılması ile ilgili karara istinaden görevliler merkeze gelerek inceleme yaptılar.

Edinilen bilgiye göre, Orman Genel Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 ay önce 01.08.2018 tarihinde, Pamukkale Üniversitesi’ne gönderilen yazı ile DEKAMER tarafından kullanılan içerisinde bakım havuzları, tedavi ve operasyon odaları, müze gibi prefabrik yapıların bulunduğu 22 bin 478 metrekarelik ormanlık alandaki Eğitim ve Bilimsel Araştırma Amaçlı Üniversite Tesis alanının kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği soruldu.

-Orman, “kullanacaksanız teslim alın”

Orman Genel Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Pamukkale Üniversitesi’ne gönderilen yazıda özetle, “22478,051 m2’lik ormanlık alanda Eğitim ve Bilimsel Araştırma maksatlı merkez olarak kullanılmak üzere 6831 sayılı Orman Kanununun ek 9’uncu maddesinin üçüncü fıkrası gereğince Rektörlüğünüz adına 49 yıl süreli kesin izin verildi. Eğer izne konu edilen ormanlık alan Pamukkale Üniversitesi tarafından kullanılmaya devam edilecek ise 1 ay içinde taahhüt senedi verilmesi, ilk yıl bedellerinin yatırılması ve alanın teslim alınması gerekmektedir. Alan kullanılmayacak ise tesislerin belirtilen sürede bulunduğu yerden kaldırılması gerekmektedir” denildi.

 

-Rektörlük, “eksiğimiz var, teslim alınamayacak”

Orman Genel Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıya cevabı Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ verdi.

Rektör Bağ, “Rektörlük bünyemizde bulunan Deniz Kaplumbağaları araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğümüz yürürlükte olan mevzuatlar çerçevesinde henüz eksikliklerini tamamlayamamış olduğundan belirtilen alan için taahhüt senedi verilmeyecek olup, söz konusu belirtilen alan rektörlüğümüzce teslim alınamayacaktır” yanıtı verdi.

 

-İlk Kaplumbağa hastanesi ve müze İztuzu’nda

DEKAMER, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu, Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Pamukkale Üniversitesi ile Dalyan Belediyesi tarafından 2008 yılında kurulum çalışmalarına başlandı ve 2009 yılında tamamlanarak çalışmalar yürütüldü.

Kurulduğu yıldan bu yana ulusal ve uluslararası birçok başarılı çalışmalara imza atan DEKAMER’de ilk kaplumbağa hastanesi ve müze de hizmet veriyor.

DEKAMER’de verilen bilimsel ve eğitim çalışmalarının yanı sıra yaklaşık 500 yabancı bilim insanının katılımıyla ilk kez sempozyum düzenlendi.

DEKAMER’de kurulduğu yıldan bu yana çeşitli nedenlerle getirilen yaralı ve hasta 300 civarında deniz kaplumbağası tedavi edilerek doğal ortamına kavuşturuldu. 15 civarında yaralı deniz kaplumbağasının tedavisi ise devam ediyor.

 

-Bakan Kurum övgüyle bahsetti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Burada çok güzel bilimsel çalışmalar yapılıyor. Biz nesli yok olma tehdidi altındaki kaplumbağalarımızın korunması için Bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa bunları yapacağız. Bu noktada üniversitelerimizle, Valiliğimizle iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz” demişti.

-Kapatılacağını duyan tepki gösterdi

DEKAMER Gönüllüsü Hukukçu, Aytek Çingitaş “Burada hayvanları sevdiğim için gönüllülük yapıyorum. Buranın kapatılacağına dair bazı duyumlar aldık. Çok üzüldük. Çünkü Dekamer bu kapsamda bu kadar büyük çalışan Türkiye’deki tek deniz kaplumbağası hastanesi. Bu hayvanların taşınması bile onlar için ayrı bir stres kaynağı. Bu tanklarda bile stres halindeyken başka bir yere taşınmaları ya da buradan denize bırakılmaları bunların hayatlarına mal olabilir. Buranın kapatılması düşünüleceğine detek olmak için neler yapılabilir bununla ilgilenilmesi gerekir” dedi.

 

Ankara’dan Dalyan caretta ran koşusu için gelen Arzu Tatar, “Dekamer Türkiye’nin tek deniz kaplumbağalarını koruma merkezi ve hastanesi. Bunun kapatılacağını duydum çok üzüldüm. İlkleri korumalıyız, sahip çıkmalıyız. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu doğal güzelliklerin, soyu tükenmekte olan varlıkların korunması için lütfen Dekamer’i kapatmayalım” diye konuştu.

ÖMER KUNDAKÇI (ÖZEL HABER)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.