Ana Sayfa Gündem “Dalyanlı Kadınlar”dan çocuk istismarına tepki

“Dalyanlı Kadınlar”dan çocuk istismarına tepki

0
565

“Dalyanlı Kadınlar”dan çocuk istismarına tepki

Saadet Metin, “Kadın ve çocuk hakları partiler üstü bir meseledir”

Ortaca Dalyan’da yaşayan kadınlar,  İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde beş yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğramasına tepki gösterdi. Eyleme, Çocuk istismarına tepki gösteren erkeklerde destek verdi.

Dalyan Cumhuriyet meydanında toplanan kadınlar ellerinde, ‘Son 3 yılda 13 bin çocuk istismar mağduru’, ‘Çocuk susar, sen susma’, ‘Artık yeter, sessiz kalma’ yazılı dövizler taşıdı.

Dalyanlı Kadınlar adına Saadet Metin, açıklama yaptı.

-“Nerede olursak olalım sesimizi çıkartalım”

Başta Millet Meclisinde olmak üzere günlük yaşamın her alanında halkın gözlerinin önünde sözel ve fiziki şiddetin günlük haberler olduğuna değinen Saadet Metin, “Ülkemizde toplumsal bir cinnet yaşanıyor sanki. İnsanlarımız öfke kontrolü nedir bilmiyor. Bu şiddetin baş sorumlusu maalesef topluma örnek olmaları gerekirken tam tersi sözel ve fiziki şiddetle birbirine saldıran siyasilerimizdir. Son seçim arifesi ve sonrası bunu açıkça yaşadık” dedi.

Dalyanlı Kadınlar olarak yaşanan olaylara tepkiyi, “İstanbul’da bir anne tek başına sokağa çıkıyorsa, biz de bulunduğumuz mekanda nerede olursak olalım sesimizi çıkartalım artık” diyerek başladıklarını anlatan Saadet Metin, “Halk olarak bizler her türlü düşünce ve eylem özgürlüğünün kısıtlandığı uzunca bir süre içinde dayatılmış bir suskunluk, çaresizlik içindeyiz. Sosyal medyada bir iki cümle karalamaktan öte geçemiyor tepkilerimiz. Vatandaşlık sorumluluğumuz sadece oy kullanmakla sınırlı hale getirildi. Artık oylarımız ise geçersiz sayılabiliyor. Böyle bir ruh hali içindeyken üst üste iki gün korkunç şiddet haberleri ile sarsıldım. Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğa tecavüz, metrobüste bir kadının uğradığı pis bir cinsel taciz benim öfkemi öyle yükseltti ki o an kendimi sokağa atıp “yeter artık” diye bağırmak geldi içimden. Bunun üstüne bir valinin, korkunç tecavüz olayının şoku ile sokağa dökülen mahalle halkının eylemlerini “provokasyon” olarak nitelendirmesi benim için bardağı taşıran son damla oldu. İstanbul’da bir anne tek başına sokağa çıkıyorsa biz de bulunduğumuz mekanda nerede olursak olalım sesimizi çıkartalım artık diye düşündüm. Ablamın ve kardeşimin destekleriyle de sosyal medyada paylaştık. Amacımızı ve taleplerimizi 60 aşkın duyarlı katılımcı insanla birlikte anlattık ve gösterdik. Kadın ve çocuk hakları partiler üstü bir meseledir! Herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” açıklamasında bulundu.

Haber/Fotoğraf: Mehmet Bozkır/Ömer Kundakçı

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.