Dalyan’da kanal temizliği

0
537
Dalyan'da kanal temizliği

Dalyan’da kanal temizliği

Ortaca’ya bağlı Dalyan beldesindeki Kanal ve İztuzu plajında temizlik çalışması yapıldı.

Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı’nın (MEÇEV) düzenlediği etkinlikte Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dalış Merkezi öğrencileri ve gönüllü dalgıçlar kanal dibinde temizlik yaptı. Kanaldan çıkarılan otomobil lastiği, halı ve kilim şaşkınlık yarattı. Toplanan çöpler Dalyan Belediye görevlilerine teslim edildi.

MEÇEV Başkanı İsmail Baykal yaptığı açılış konuşmasında, “Muğla kıyıları temizleniyor” projesi kapsamında çalışmaların bir süre önce Göcek’te başladığını ve Dalyan’da devam ettiğini söyledi.

 

Yaşanılan çevre ve doğanın temiz olmasının gönül huzuru açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Baykal, “İlimizin ülkemizin incisi olduğunu düşünecek olursak, korunması bizler açısından son derece önemli. Çevre ve doğa bizlere miras değil, emanettir. Emanete sahip çıkalım. Kirlettiğimiz havayı yine bizler ciğerlerimize dolduracağız. Kirlettiğimiz çevre ve doğa bizlere maalesef gülümsemeyecekler” dedi.

MEÇEV olarak vakıf senedimizdeki hükümler doğrultusunda faaliyetlerimizi yürütüyoruz diyen Baykal“bizim MEÇEV olarak görevimiz Muğla’nın her türlü çevre sorunuyla ilgilenmek, doğanın sağlığıyla ilgili araştırmalar yapmak, doğanın sağlığını korumak, tedavi edici tedbirler almak, yaşanabilir bir çevre ve doğayı ileriki kuşaklara aktarabilmektir.” İfadelerini kullandı.

Bölgenin her yıl dünya çapında seçkin doğal alanlar arasında gösterildiğini hatırlatan MEÇEV Muğla temsilcisi Özleyiş Çakır, “Dalyan lagününün barındırdığı fauna ve flora zenginliğiyle mevcut güzelliğinin bozulmaması gerekiyor. Ekosistemin doğru korunması konusunda pozitif bilincin artırılarak devam ettirilmesi gerekiyor. Bizlerde bunun için çaba harcıyoruz. Destek veren herkese çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etkinliğe Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, MEÇEV Yönetim Kurulu üyeleri, Ortaca, Dalaman, Köyceğiz kaymakam ve belediye başkanları, davetliler, gönüllü öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.