Dalyan kanalına feribotlu çözüm

0
778
Dalyan kanalına feribotlu çözüm

Dalyan kanalına feribotlu çözüm

– Yaptırdıkları tekneyle 45 kilometre olan mesafeyi 50 metreye düşürdüler
Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi ile Kaunos harabeleri ve çamur banyolarının bulunduğu Köyceğiz İlçesine bağlı Çandır Mahallesi’ni birbirinden 50 metre genişliğindeki Dalyan kanalı ayırıyor.
Çandır’da yaşayan turizmci Arif Yalılı, yaptırdığı tekneyle yıllardır köprü yapılamayan Dalyan kanalındaki ulaşım sorununu çözmeyi hedefliyor.
Yalılı, yaptığı açıklamada, Kaunos harabelerinin ve Dalyan kanalının oluşumu bakımından dünyanın gözünün olduğu bir bölgede yaşadıklarını söyledi.
Kaunos harabelerinin kanala çok yakın olması ve bölgenin SİT alanı olmasından dolayı şimdiye kadar köprüye sıcak bakılmadığını belirten Yalılı, “Belki de doğru olan budur. Köyceğiz Gölü’nü denize bağlayan Dalyan kanalının sağında ve solunda yerleşimler mevcut. Bizim bulunduğumuz Çandır Mahallesi Köyceğiz ilçesine karşısındaki Dalyan Mahallesi de Ortaca ilçesine bağlı. Çandır’ın arkasında Sultaniye ve Ekincik Mahalleleri de var. Bunların Köyceğiz’e uzaklıkları 45 kilometre Dalyan’a ise yaklaşık 50 metre” dedi.
Yalılı, Çandır, Ekincik ve Sultaniye Mahallerinde yaşayanların tüm ticari ilişkilerini ve alışverişlerini Dalyan ve Ortaca’dan yaptıklarını ifade etti.
Yıllardır Dalyan kanalı üzerinde köprü olmadığı için işkence çektiklerini dile getiren Yalılı şunları kaydetti:
“Kanalın üzerinde köprü olmadığı için hep çözüm üretmeye çalışırken böyle bir fikir gündeme geldi. Dalyan kanalı yönetmeliğine aykırı olmayan 12 metre standardını geçmeyen bir tekne. Okyanuslarda filika olarak kullanılan 11 metre 28 santimetre boyunda ve 4 metre genişliğinde bir tekne. Bölgede yaşanabilecek kaza, yangın gibi olaylarda 5-10 ton kaldırabilme kapasitesi var. Kaunos harabeleri binlerce turistin geldiği bir antik kent. İnşallah olmaz ama burada bir kaza olduğunda ambulansın Köyceğiz’den gelmesi yaklaşık 2 saat sürüyor. Yani ölüme davetiye çıkarmış oluyoruz. Tekne kullanıma başlandığında bu sorunlar da çözülmüş olacak.”
projeye destek veren Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, kaymakamlar ve belediye başkanlarına teşekkür eden Yalılı, teknenin hizmete girmesi için yetkili kurumlara müracat ettiklerini, gerekli izinlerin ardından teknenin hizmete gireceğini kaydetti.
Çandır Mahallesi’nde yaşayan Kadir Yiğit ise, Mahallelerinde yıllardır köprü olmadığı için rezil olduklarını, yapılan teknenin bölge halkına faydalı olacağını söyledi.

Ali Rıza AKKIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.