Ana Sayfa Gündem Dalaman’da Yörük Düğünü

Dalaman’da Yörük Düğünü

0
1247

Dalaman’da Yörük Düğünü

Muğla’nın Dalaman ilçesinde, bir aile Yörük kültürünü yaşatmak için düğüne katılan davetlilere geleneksel kıyafetler giydirdi.

Anne Emine ŞAHİN

Aslına uygun olarak yaklaşık 2 yılda imece usulü özenle hazırlanan kıyafetleri giyen 7’den 70’e davetliler renkli görüntüler oluşturdu.

Gelin hanım ve Damat bey

Yörük geleneğine uygun olarak davetliler Kına gecesine ve gelin almaya davul zurna eşliğinde traktörlerle gittiler.

Kına yakmaya traktörle geldiler

Eskiden günlük yaşamlarda ve özel günlerde giyilen Yörük kıyafetlerinin artık unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Kayınvalide Emine Şahin “Yörük kıyafetleri bunlar, özel günlerde giyiliyor. İki yıldan beri kendim kıyafetlerin orijinalliğini, konsepti kesinlikle hiç bozmadan dikiyorum, arkadaşlar da yardım ediyorlar. Geçmişimizi canlandıracağız, inşallah Dalaman’da bir ilk olacak” dedi.

Geçmişi yaşattılar

 

Düğünü yapılacak olan gelini ve oğluna böyle bir öneriyi götürdüğünde çok sevindiklerini söyleyen Şahin “herkesin mutluluğunu görünce bende mutlu oluyorum. Benim misyonum insanları mutlu etmek, bunu da maksimuma çıkarmak. Çok güzel oldu, elimden gelen her şeyi yaptım. İçimde hiçbir şey kalmadı. Çocuklarıma mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Akrabalar

Geleneksel kıyafetleri giyen gelin ve damat Yörük kültürünü yaşatılmasında katkılarının olmasından dolayı mutluluk duyduklarını söylediler.

Gelin Meltem Güven (Şahin)“bu güzel günü bize hazırladığı için annemize teşekkür ediyoruz. Bu güne kadar çok uğraş verdi, emek verdi. Allah ondan razı olsun. Bugün çok mutluyum, Böyle güzel günde bana katkıda bulundukları için herkese çok çok teşekkür ediyorum”

Gelin Hanım

Damat Ramazan Şahin, ise, “Coşku dorukta, herkes mutlu, biz de mutluyuz. Teşekkür ederim”

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.