Dalaman’da Üç boyutlu kent modeli hazır

0
1224

Dalaman’da Üç boyutlu kent modeli hazır

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesini Muğla bölgesinde ilk olarak Dalaman İlçe Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından altyapı çalışmaları tamamlanıp Dalaman Belediyesine teslim edildi.

Sistemi teslim eden Dalaman Tapu Müdürü Şerif Aslan’ı ziyaret eden Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesini Muğla bölgesinde ilk olarak tamamlayıp Belediyemize teslim eden Dalaman Tapu Müdürümüz Şerif Aslan ve çalışanlarını tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım” dedi.


Üç boyutlu kent modeli nedir;

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, vatandaşların, elektronik ortamda konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkânına sahip olabileceği “Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi’nde ilk adım olan pilot uygulamanın tamamladığını söyledi. Projenin aşamaları hakkında da açıklama yapan Adlı, “İlk olarak kameralı uçaklarla uçuşlar yapılıp, fotoğraflanıyor ve elde edilen bilgilerden haritalar üretiliyor. Sonra bunların entegrasyonuyla ilgili ofiste çalışmalar yapılıyor. Yani binanın cepheleri 3 boyutlu hale getiriliyor gibi. Daha sonra da bu binaların mimari projeleri sayısallaştırılıp, binayla entegre ediliyor. ‘Tapu ve kadastro bilgileri, maliki kimdir, alanı ne kadardır, üzerinde bir tahkikat var mıdır’ gibi bütün tapu ve kadastro bilgileri de entegre olduktan sonra proje tamamlanmış oluyor.” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.