Dalaman’da sokak hayvanları sahipsiz değil

0
1034
Dalaman'da sokak hayvanları sahipsiz değil

Dalaman’da sokak hayvanları sahipsiz değil

Dalaman Belediyesi Ortaca Belediyesi ve HAYDOS  işbirliği ile Dalaman Bülüşlü Mevki’nde bulunan Hayvan Barrınağı’nda sokak hayvanlarının  her türlü bakım ve tedavi si yapılıyor.

Dalaman Belediyesi sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.Ortaca Belediyesi ve HAYDOS ile işbirliği içerisinde sokak hayvanlarının her türlü bakım ve tedavileri yapılıyor.Dalaman Belediyesi’ne ait ambulans ile yaralı hayvanlar bulundukları ortamdan alınarak Dalaman Bülüşlü Mevki’nde bulunan hayvan barınağına götürülüyor.Dalaman Belediyesi personeli veteriner tarafından Tedavileri yapılan sokak hayvanları iyileştikten sonra tekrar doğal ortamlarına bırakılıyor.Sokak hayvanlarının kontrolsüz üremelerinin önüne geçmek için hayvan barınağında kısırlaştırma ameliyatı da yapılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz “Dalaman Belediyesi olarak sokak hayvanlarına gerekn önemi veriyoruz.Ortaca Belediyemiz ve HAYDOS ile ortaklaşa bir çalışma içerisindeyiz.Belediyemiz veterineri sürekli hayvan barınağımızda mesai saati gözetmeden çalışmalarını sürdürüyor.Ortaca Belediyesi ve bizin toplam 7 personelimiz sokak hayvanları için sürekli Bülüşlü Mevki’nde bulunan hayvan barınağımızda çalışıyor” dedi.

Sokak hayvanlarının bakım ve tedavileri konusunda da açıklama yapan Başkan Şaşmaz  ” Dalaman Belediyesi ,Ortaca Belediyesi  ve Haydos ( Hayvan Dostları Derneği) Türkiye’de örnek bir protokol ile sokak hayvanları konusunda  beraber çalışmaktadır. Bu kapsamda bir veteriner hekim bir tekniker ve  7 personel ile hizmet vermektedir. Hayvan barınağımızda 2015- 2017 5200 köpek kısırlaştırıldı bununla birlikte 1800 kedi kısırlaştırıldı. Kısırlaştırılan kedi ve köpeklerin aşı ve paraziter uygulama yapıldı. Kısırlaştırılan köpeklere küpe ve mikrocip takıldı. 2015-2017 yıllarında 7200 yardıma muhtaç hayvan Dalaman Belediyesi Geçici Bakım Evi’ne alınarak tedavi edildi. Dalaman Atakent Bülüşlü mevkinde bulunan barınakta 900 köpek 200 kedinin bakımı sağlanmaktadır.

Sokaklarımızda yaşayan canlıların yılda 4 kez parazit uygulamaları yılda 1 kez aşıları yapılmakta. Traş olması gereken teriyer ve benz ırkların traşları yapıldı. Bunun ile birlikte ilçemizin çeşitli noktalarında beslenme odakları oluşturuldu. Ve yaz ayları için belirlenen noktalara otomatik suluklar konuldu.

Vatandaşları sokak canlıları konusunda bilinçleştirmek için afişler asıldı. Okullarımızda sokak hayvanları ile ilgili bilgilendirme yapıldı. İlçemiz sokaklarında trafik kazası  ve benzeri tramvatik nedenler ile vücudunda kırıklar oluşan 336 hayvana asteosentez ( kırık ameliyatlara ve amputasyon ) yapıldı” dedi.

Sınırlarımızı aştık

Dalaman Belediyesi olarak komşu ilçelere de sokak hayvanlarının kısırlaştırılması konusunda destek olduklarını ifade eden Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz “Dalaman Belediyesi olarak sınırlarımızı aşarak kardeş ilçe kapsamında Burdur’un Gölhisar , Yeşilova ve Çavdır ilçelerinde bu ilçelerin istekleri üzerine beş yüze yakın hayvan kısırlaştırıldı. Tedavileri traşları aşı ve bakımları yapıldı. Bu ilçelerde Belediyemizin ambulans ve çalışmaları büyük takdir toplayarak örnek belediye olarak gösterildi “dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.