Dalaman’da, özel sporcuların annelerine teşekkür

0
770
Dalaman’da, özel sporcuların annelerine teşekkür

Dalaman’da,

özel sporcuların annelerine teşekkür

Yıllarca süren yoğun çabaların sonucunda bölge ve Türkiye’de çeşitli müsabakalara katılan otizmli sporcular ve onları büyük bir özveriyle bugünlere getiren anneleri Dalaman’da düzenlenecek yemekte biraz da olsa yorgunluklarını atacaklar.

Türkiye Özel Sporcular Atletizm Antrenörü Darika Adatovna Acar, Türkiye atletizm şampiyonlarının annelerini bir araya getirmek ve onlara Dünya Kadınlar Günü kapsamında “teşekkür etmek” amacıyla  “Kutlama Yemeği” düzenlendi. Dalaman, Yosun Restaurantta 12 Mart 2018 Pazartesi günü düzenlenecek yemeğe özel sporcular kapsamında Türkiye atletizm şampiyonu olmuş pek çok çocuk ve anneleri katılacak.

Türkiye Özel Sporcular Atletizm Antrenörü Darika Adatovna Acar yaptığı açıklamada “Stadyum tribünlerinde, spor salonlarında saatlerce çocuklarını bekleyen, onların iyi bir eğitim alarak bir yetişkin hale getirmeye çalışan anneler genellikle göz ardı edilir. Oysa çocukların başarılarının arkasındaki en önemli unsur bu annelerdir. Bu çocuklar çaresiz değil, iyi bir özel eğitim, özellikle de düzenli ve yoğun spor faaliyetleri, ailelerinin ve okullarının desteğiyle becerikli bir insan olarak yaşayabilirler. Bu iş ekip işi, bu vesile ile, başarıda emek veren bütün öğretmenlere, özel eğitmenlere, okullara, ailelere, komşulara, çocukların arkadaş çevrelerine,  desteklerini esirgemeyen Dalaman ve Ortaca Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

Darika Adatovna Acar kimdir?

Kırgızistan doğumlu Darika, tıbbı ve biyoloji bölümünü bitirdi. Ardından girdiği uluslararası ilişkiler bölümünde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan eşiyle tanıştı ve Türkiye’ye geldi. Ailesi 200 yıldan beri genetik ve yetenekle refleksoloji uygulamalarıyla ve tedavileriyle tanınıyor. Darika, daha 3 yaşındayken büyüklerinden aldığı bilgi, eğitim ve yeteneği sayesinde duyusal bütünleme eğitimiyle tanıştı, yıllar içinde özel sporcular federasyonu antrenörü ve hakemi, karate federasyonu antrenörü ve hakemi,  jimnastik federasyonu pilates antrenörü, vücud geliştirme ve fitness federasyonu ve antrenörü ünvanını almış yaşam lideridir.

Türkiye’de yüzlerce çocuğun tedavisinde yer aldı. Özellikle otizmli çocuklarla, beyin felci geçiren hastalara, asperger sendromu, rett bozukluk, çocukluğun uyum sağlayamama (dezintegratif) bozukluğu, başka türlü adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk, a tipik otizm, cp, (cerepral palsi) ses felci olan pek çok kişiye terapiler uyguladı. Terapilerine aile terapisini de ekleyerek özel çocukların ailelerinin zorlukları aşmalarını kolaylaştırdı. Aynı zamanda bu çocukların sporla tanışmalarını, yarışmalara katılmalarını sağladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.