Dalaman’da Orman işçisi mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları başladı

0
1717

Dalaman’da Orman işçisi mesleki yeterlilik belgelendirme sınavları başladı

 

“Orman Üretim İşçiliği” ile “Orman Yetiştirme ve Bakım İşçiliği” meslek gruplarına yönelik, sınav ve belgelendirme yetkisi bulunan Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Birimi (OR-KOOP MYB) belgelendirme sınavlarına Dalaman’da başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından çeşitli meslek gruplarında çalışanlar için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildi. Söz konusu belgeyi 11 Kasım 2019 tarihine kadar almayan kişiler, bu meslek gruplarında çalıştırılamayacak.

Bu kapsamda, 11 Kasım 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan “Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ’de” ormanda ormancılık faaliyetleri yapan işçiler “Orman Üretim İşçisi” ve “Orman Yetiştirme ve Bakım İşçisi” olmak üzere iki meslek altında toplandı ve bunlara belge zorunluluğu getirildi.

OR-KOOP MYB tarafından yapılan sınavlar üç aşamadan oluştu. Mesleki bilgilerin ölçüldüğü birinci aşamada sözlü mülakat yapıldı. İkinci aşamada sınava katılanlara kesme, boylama ve kabuk soyma konularında uygulamalar yaptırıldı. Son aşama olan üçüncü aşamada ise katılımcıların sürütme, yükleme ve boşaltma ile ilgili bilgi ve becerileri değerlendirildi.

Türkiye Ormancılık Kooperatifi merkez birliği başkanı Erdem Kaplan’ında eğitmen olarak  katıldığı sınavlarda kamera kayıt sistemi de devreye girdi. Günde 16 kişinin sınava girebileceğini belirten Kaplan, tehlikeli gruba giren kesim işçiliğinde çalışacak kişilerin  Meslek yeterlilik belgelerini almaları zorunlu hale geldiğini söyledi.

Orman İşletme Müdürü Önder Mutlu Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk alanında faaliyet gösteren Karacaağaç Mahallesindeki kesim sahasında 126 işçinin 10 gün boyunca katılımcıların sınavlarına devam edileceğini belirtti.

Güngör ÇOBAN

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.