Ana Sayfa Gündem DALAMAN’DA KÜTÜPHANE HAFTASI

DALAMAN’DA KÜTÜPHANE HAFTASI

2
723

DALAMAN’DA KÜTÜPHANE HAFTASI

49. Kütüphane Haftası  Dalaman İlçe Halk Kütüphanesi ve  Dalaman ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonuyla Dalaman Adile İhsan Mermerci  Kız Teknik ve Meslek Lisesinin çok amaçlı salonunda yapılan etkinliklerle kutlandı.

Dalaman Adile İhsan Mermerci  Kız Teknik ve Meslek Lisesinde yapılan kutlama töreninde saygı duruşu, istiklal marşının okunması ve açılış konuşmasının ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Öğrenciler hazırladıkları Şiir ve Kompozisyonları okudu. Kutlama törenleri Yazar Ekrem Güneş’in konferans ve söyleşisinin ardından ödül töreni ve ikramlarla son buldu.

Dalaman İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlu Memuru Ali Karagöz yaptığı konuşmada her yıl Mart ayının son haftasının Kütüphaneler Haftası olarak kutlandığını ve bu yıl da 49. uncusunun kutlandığını söyledi.

Karagöz “dünyanın  bilinen  en eski mesleği olan kütüphanelerimizi, basın yayın organlarımız ve siz değerli büyüklerimizin katkılarıyla geniş kitlelere  tanıtabilmek, okuma  alışkanlığını küçük yaşalardan  itibaren aşılayarak üreten, sorgulayan bireyleri  topluma  kazandırmalıyız. Kütüphaneler, toplumun  bilgi gereksinimini gidermesinin yanında, başta çocuklar olarak, bölge halkında  okuma kültürünü  ve kütüphane alışkanlığını  yaratmak için vardır.  Kültürel mirasa, sanata ve bilime karşı duyarlılık oluşturmak  ve bu bilincin geliştirilmesini  sağlamak  için  kütüphaneler; toplumun sosyal  ve kültürel  ihtiyaçlarını  karşılayan  etkili  kurumlardır“ dedi

Kütüphaneden 1 yılda 2 bin 610 kişinin faydalandığını kaydeden Ali Karagöz konuşmasını şöyle sürdürdü. “kütüphanemizden 2012- 2013 yıl boyunca okuyucular tarafından ödünç olarak alınan kitap sayısı 2 bin 610 civarındadır.  Kayıtlı üye sayımız ise 510’dur. Kullanıcı genel toplam sayısı 4 bin 492’dir. Tabi bu sayı yeterli değildir. Amacımız toplumun her kesimine, bilgisayar ve kitap okur yazarlığı konusunda, bilgi beceri kazandırmak ve kitabı gündelik hayatımızın bir parçası haline getirmektir. Çünkü kitaplar;  karşılıksız  sevginin en güzel örnekleridir. Bizleri hiç aldatmayan dostlarımızdır. Karanlık günlerimizde bizlere yol gösteren,  yönümüzü belirleyen,  zamanımızı en iyi  değerlendirdiğimiz  arkadaşımızdır onlar, kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır. İnsanlar ölür, kitaplar ölmez.

Günlük  hayatta; nasıl  herkesin bir yuvası varsa,  kitapların yuvasıda kütüphanelerdir. Ünlü bir  İspanyol  atasözü  şöyle der: ”ödünç verilmiş kitaplar ya kaybolur yada parçalanmış olarak geri döner.” Bizler kütüphanemizi ve kitaplarımızı temiz tutalım, sayfalarını koparmayalım ki bizden sonrakilerde faydalanabilsin. Çünkü kitapsız bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin temeli kitaba dayanır. Nekadar bilgisayar ve internet çağında yaşıyorsak da bunların hiçbiri kütüphanenin yerini tutamaz. İnsanlık tarihi kütüphanenin yerine koyabileceği  bir kurumu, henüz  keşfedebilmiş değildir”.

*Dereceye girenlere ödül

Dalaman İlçe Halk Kütüphanesinden “En Çok Yararlanan” kişiler arasında yetişkinlerde;  Özlem Günay, Rukiye Avcı, Öğrenciler’den ise  Betül Gedikoğlu, Nilay Tuncay Ve Bilal Yalçın’a Dalaman Belediye Başkan Vekili Halil Çalış  ve Milli Eğitim Müdürü Metin Engin tarafından ödülleri verildi.

Ortaokul ve Liselerden çok kitap okuyarak ilk 3’e giren öğrencilere ise ödüllerini; İlçe Halk Kütüphanesi Sorumlu Memuru Ali Karagöz, İlçe Nüfus Müdürü Aysel Tecimer , Garnizon Komutanlığını Temsilen Serdar Kayhan, İlçe Müftüsü Selahattin Bozkurt, Tapu Müdürü Arif Taş, Okul Müdürü Celal Altın, Adile İhsan Mermerci Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Oya Bayer, Milli Eğitim Şube Müdürü tarafından verildi.

Törene Dalaman Belediye Başkan Vekili Halil Çalış, Garnizon Komutanlığını Temsilen Serdar Kayhan, Milli Eğitim Müdürü Metin Engin,  Dalaman İlçe Müftüsü Selahattin Bozkurt,  Dalaman Mal Müdürü Ekrem Atar, daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Ömer Kundakçı-Güngör Çoban

 

2 YORUMLAR

  1. Meslek hayatım yaşam süresinde kitap okumaya yünlendirdim herinsanı.Şimdi yurt içi seyahatlar için çalışıyorum.Ödülüm sizlersiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.