Dalaman’da “Karpuz Tarla Günü” etkinliği düzenlendi.

0
1099

Dalaman’da “Karpuz Tarla Günü”

etkinliği düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın İyi Tarım Uygulamaları kapsamında bin 100 dekar alanda üretilen karpuzun ilk hasadı yapıldı.  

 

Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Tarım İşletmesi Müdürlüğü arazisinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Fırat Erkal, karpuz tarımının Muğla açısından önemli potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Karpuz üretim sezonunun bereketli ve kazançlı geçmesini temenni ettiğini dile getiren Erkal; “Karpuz tarımının büyük kısmı TİGEM arazilerinde yapılıyor. İçinde bulunduğumuz arazide üretim yapan üreticilerimiz toplamda 3 bin lira maliyetle başladılar. 2019 yılında üreticilerimiz bin 100 dekar alanda Üstün, Starburst, Odipus, Elize, Karain gibi çeşitleri kullandı. Fideler tarlaya Şubat’ta dikildi. Hasat 2 ay devam edecek. Dekardan 6 ton karpuz alınıyor. Üretimin tüm aşamalarında bakanlık, il ve ilçe müdürlüğü teknik elemanlarınca gerekli desteler verildi. Bakım, besleme, hastalık ve yetiştiricilik konularında sürekli işbirliği yapıldı.” dedi.

Yetiştiricilerin üretimi iyi tarım uygulamalarına göre yaptığının altını çizen İl Müdürü Erkal, bu sayede ürünün sertifikalana bildiğini ve pazar değerinin arttığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.