DALAMAN’DA İSTİRİDYE MANTARI

0
430
DALAMAN’DA İSTİRİDYE  MANTARI

 DALAMAN’DA İSTİRİDYE  MANTARI

Dalaman’a bağlı Kapukargın köyünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından Kayın Mantarı  üretimi başlatıldı.

İstiridye Mantarı Deneme üretimi hakkında bilgi veren İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz; “İlçemizde ilk kayın mantarı üretimine kapukargın köyünde ortak iki üretici olan Umut Akdeniz ve Ekrem Karagöz tarafından yapılmaya başlandı. Müdürlüğümüze başvuruda bulundular. Kendilerine teknik bilgilendirme yaptık ve misel ekişlini  gerçekleştirdik. Şimdi hasadına başlandı. Üretim materyali olarak buğday sapları, reçinesiz odun talaşı ve misel (mantar Tohumu) kullanılmıştır. Kimyasal hiçbir ürün kullanılmamıştır. Bu doğal ürünün tüketicilerimiz  tarafından beğeni göreceğini düşünüyoruz.” Dedi.

İstiridye Mantarının Faydaları

Michigan Üniversitesinin İstiridye mantarı hakkında yaptıkları araştırmalara göre;

1- Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan mantar şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır.

2- Vitamin deposu olan İSTİRİDYE MANTARI , insan sağlığını koruyucu B vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B7) C ve D vitamini yönünden zengin bir besindir.

3- Bağışıklık sistemini güçlendiren mantar, bünyeyi hastalıklara karşı korur.

4- İstiridye Mantarın bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, “Vücut hayvansal gıdalarla protein kadar da yağ alıyor ancak mantarda yağ oranı neredeyse sıfır. Mantarla vücut saf protein alır” demektedirler. Etin yerini tutan mantarın, protein değeri etten fazladır.

5- İSTİRİDYE MANTARIN kolesterolü düşürücü özelliği vardır. Yağ oranı yok denecek kadar düşük olan ve kesinlikle kolesterol içermeyen mantarlar, sağlıklı diyet listelerinde kullanılır.

6- İSTİRİDYE MANTARI yorgunluğu giderir, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir ve bedenin gelişmesinde yardımcı olur.

7- İstiridye Mantarı barsakların çalışmasını sağlar.

8- Mantardaki ‘Lentinian’ adı verilen maddenin tümörleri azalttığı bilinmektedir.

9- İSTİRİDYE MANTARI , beyin kanamaları, damar sertliği ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.