Dalaman’da Gaziler günü kutlandı

0
619

Dalaman’da Gaziler günü kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü için Dalaman Cumhuriyet meydanında tören düzenlendi. Törene ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler, emniyet ile jandarma personelleri, daire amirleri, okul müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet meydanında düzenlenen anma programı Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Çelenklerin konulmasından sonra saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekilerek, günün anlam ve önemini belirtilen konuşma ve şiirler okunmasıyla tören sona erdi.
Törenden sonra Dalaman Belediye Başkanlığı tarafından Protokole, Gazi ve Gazi Yakınlarına Kayacıkta kahvaltı verildi.

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan’ın yayınladığı “19 Eylül Gaziler Günü” Mesajı;
“Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e “GAZİLİK” ve “MAREŞALLİK” unvanının verildiği günün yıldönümü olan GAZİLER GÜNÜ’nü idrak etmenin engin duygusu içindeyiz.
Tarihimiz, mukaddes vatan topraklarını kanlarıyla sulamış şehitlerimizin ve gazilerimizin fedakârlıklarıyla elde edilen nice zaferlerle doludur. Onlar, bu vatan topraklarındaki varlığımızın birer sembolü ve güvencesidir.
Vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek için vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir.

 

 

Bugün üzerinde huzur ve kardeşlik ortamı içinde yaşadığımız bu ülke şehitlerimiz ve gazilerimizin bizlere emanetidir. Bu mukaddes emaneti hassasiyetle korumak ve gelecek nesillere, gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak şehit ve gazilerimize vefa borcumuzdur.
Bu duygu ve düşüncelerle; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş’un yayınladığı “19 Eylül Gaziler Günü” Mesajı; “Vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü ile milli birlik ve beraberliğimizin bekası uğruna üstün fedakârlıklar göstererek canı ve kanı pahasına göğsünü siper etmiş ve gazilik mertebesine ulaşarak bu nişanı bir ömür boyu gururla taşımış gazilerimizin, değerinin anlaşılması ve hak ettikleri şekilde övgü ve minnetle anılması açısından 19 Eylül Gaziler Günü ayrı bir önem taşımaktadır. Aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi Türk Milleti olarak her zaman sevgi ve saygıyla anmaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor gazilik mertebesi ile şereflenmiş gazilerimize ise sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.