DALAMAN’DA FIRINCILAR SINAVDAN GEÇTİ

0
689
DALAMAN’DA FIRINCILAR SINAVDAN GEÇTİ

Dalaman Cumhuriyet İlköğretim Okulu toplantı salonunda Dalamandaki fırıncılara Dalaman Esnaf ve Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanlığı, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Muğla Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığı ile işbirliği içerisinde, ekmek üreten işyerlerinde,(fırınlar) üretim, dağıtım ve pazarlama bölümlerinde ve fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerinde çalışan tüm personeline 27 Kasım 2012 Salı günü  “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” düzenlendi. Yapılan seminere Muğla Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Sevilay KİRAZ, Dalaman İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün AKDENİZ ve Ziraat Mühendisi Murat ATIŞ, Esnaf ve Sanatkarlar  Odaları Birliği Eğitim Müdürü İsmail DEVECİ ve Dalaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Başkanı Şevket TAKAR’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

’’Güvenli gıda sağlıklı yaşam’’

Fırıncılık sektöründe gıda mevzuatı ve yeni tebliğ hükümlerinin anlatıldığı seminerde, Personel hijyeni, Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği anlatıldı. Fırıncıların un depolarındaki temiz ortamı ve havalandırma sistemi olması, ekmek dolaplarının temiz ortamda hijyenik olması gerektiği, yasal yaptırımı çok ağır olan denetlemeler olacağı da bildirildi.

Dalaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası  Başkanı Şevket Takar  yaptığı açıklamada “Fırıncı Esnaf ve Sanatkarımızın Temel Gıda Hijyen Eğitimine katılarak Hijyen Eğitimi Belgelerini almalarının önem arz ediyor. Çalışan personeli ile birlikte Eğitime katılmayarak belgelerini almayan işverenlerin, Hijyen Usullerine uymaması ve yasal yükümlülüklerine yerine getirmemelerinden dolayı 5 bin lira gibi bir cezai müeyyide ile karşılaşarak mağdur olacaklar. Bu konuda esnaflarımız müracaatlarını Dalaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına yapabilecekler” dedi.

“70 puan alan sertifikayı alacak”

Toplantının hemen ardından İlçede bulunan fırıncılara “Temel Gıda Hijyen Eğitimi” sınavı yapıldı. 70 puan ve üzeri alan belgeyi almaya hak kazanacak.

“Eğitim Muğla genelinde yapılıyor”

Muğla Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı ise yaptığı açıklamada; Eğitimin başarılı ve verimli geçmesi, standart bir programa bağlanması, ülke genelinde olduğu gibi İlimizde de uygulamada birlikteliğin sağlanması, protokol hükümlerine uyulması, eğitimin odalarla işbirliği içinde yapılması halinde de işin takip, kontrol ve disiplin içerisinde yürütülmesinden, Birliğimiz Başkanlığının sorumluluğunda gerçekleştirileceğinden, Gıda Hijyen Eğitiminin, Merkez İlçe ve İlçelerimizde Birliğimiz Başkanlığına bağlı İlgili Meslek Kuruluşlarımız ile işbirliğinde düzenlenmesi hususunda Yönetim Kurulumuz karar almış olup; Temel Gıda Hijyeni eğitimleri Merkez İlçe olmak üzere tüm ilçelerimizde, gerçekleştirilmekte olduğunu ve eğitimin yedinci etabının Dalaman İlçesinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.