Dalaman’da “Eküy Projeleri”ne devam

0
558
Dalaman’da “Eküy Projeleri”ne devam

Dalaman’da “Eküy Projeleri”ne devam

Dalaman’da Eküy projesi kapsamında 19 çiftçiye “Entegre Mücadele Ürün Sertifikası ve Entegre Mücadele Üretici Sertifikası” verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2010 yılında uygulamaya konulan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) kapsamında Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz, EKÜY projesinin kaliteli ve ilaç kalıntısı bulunmayan ürün elde edilmesi, faydalı organizmaların korunması ve desteklenmesi, çiftçilerin kendi bahçesini düzenli aralıklarla kontrol edebilme ve karar verme düzeyine getirilmesini hedefleyen, aynı zamanda ilaçların çevrede oluşturduğu olumsuzlukların en aza indirilmesine de katkı sağlamayı amaçladığını söyledi.

Proje kapsamında 2014 yılında limon ve örtüaltı domates yetiştiriciliği yapan 19 çiftçinin bahçe ve seralarının hasada kadar düzenli olarak kontrol edildiğini ifade eden Akdeniz, “çiftçilerimiz hastalık ve zararlılar konusunda bilgilendirilmiş, teknik talimatlar doğrultusunda ve gerektiğinde kimyasal mücadeleye gidilmesi konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur” dedi.

Akdeniz şunları kaydetti: “Çiftçilerimiz bu proje ile yetiştiriciliğini yaptığı ürünlerde görülen hastalık ve zararlılarla ilgili yeterli bilgiye sahip olarak karşılaştıkları sorunlara uygun mücadele yöntemlerini belirleyecektir. Özellikle ruhsatsız ve gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmeyi amaçlayan EKÜY Projesi kapsamında domates üreticisi 12 çiftçimizin ürünü nisan ayında ve narenciye üretici 7 çiftçimizin  ürünleri de eylül ayında  analiz edilmek üzere ilgili laboratuvara gönderilmiş, sonuçların olumlu çıkması ile birlikte bu üreticilerimiz “Entegre Mücadele Ürün Sertifikası ve Entegre Mücadele Üretici Sertifikası” almaya hak kazanmışlardır. Önümüzdeki yıllarda da İlçe Müdürlüğümüzün EKÜY Projesi çalışmaları artarak devam edecektir”

Dalaman Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.