Dalaman’da Dünya çiftçiler günü

0
471
Dalaman’da Dünya çiftçiler günü

Dalaman’da Dünya çiftçiler günü

Dünya Çiftçiler günü dolayısı ile Dalaman İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tigem ve Dalaman Ziraat Odası başkanlığı organizasyonu şenlik düzenlendi. 

Çiftçiler günü dolayısı ile yapılan etkinliklerde en iyi Domates ve en kaliteli Zeytinyağı yarışması yapıldı. Yapılan değerlendirme sonunda dereceye giren üreticilere çeşitli hediyeler verilerek ödüllendirildi. 

Katılımcılara hitaben konuşan Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek “Tarımda başarı bilinçli çalışmaktan geçiyor. Tarımda her geçen gün daha iyiye gidiyoruz. İlçemiz ekomosinde tarımın önemi her geçen gün artmaktadır” dedi.

Muğla milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir  ise; ”Bu özel günde üreticilerin bir araya böyle bir etkinlikte gelmeleri üretimlerine sahip çıktıklarını göstermektedir. Bu yarışmalar üreticilerimize daha iyi üretim yapmalarını sağlayacaktır. Tüm ülkemiz çiftçilerinin “14 mayıs dünya çiftçiler günü” kutlu olsun. Tarım desteklemeleri arttırılarak devem etmelidir” diye konuştu.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici de konuşmasında ”Tarladan sofraya doğru, izlenebilirlik çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. Üreticimiz kalıntı problemi olmayan domatesler üretmekte aldığımız numune sonuçaları da bunu doğrulamaktadır. Bu kalitede ürün ihraç edilebilmektedir. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler gününü kutlayarak ilçemizin önde gelen ürünlerinden olan zeytinyağı ve domates üreticisinin kalite standardını yakalama adına yarışma tertip ettik. Üreticilerimizin ilgisi bizleri memnun etti” dedi. 

Dalaman Ziraat Odası başkanı Ünatin Barın ”Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü etkinliğimizde, bizlerin ve çiftçilerimizin yanında olduğunuz için teşekkür ederim. Evet bugün 14 Mayıs Dünya çiftçiler günü, bugün çiftçinin dertlerini, sıkıntılarını, karşılaştıkları sorunları özgürce ifade edebilecek oldukları, istek ve taleplerini yetkililere anlatabilecek olduğu gündür. Bize bu günde sponsor olan tüm kuruluşlara Dalamanlı çiftçilerim adına teşekkür ediyorum” dedi 

Dalaman’da  14 Mayıs Dünya çiftçiler gününde en iyi domates üreticisi ödülünü Kargınkürü köyünden Cemil Yıldız alırken, Zeytinyağı üreticilerinden de en iyi zeytinyağı üretici ödülünü Elcik köyünden Ercan Şahin aldı. 2012 yılı “yılın önder çiftçisi ise Sezgin Yıldız seçildi. 

Dalaman Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde yapılan kutlamalara Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, İl şube müdürleri, Ortaca, Köyceğiz ve Marmaris İlçe Müdürleri, daire müdürleri, çiftçiler ve vatandaşlar katıldı.

Ömer KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.