Dalaman’da alabalık üretme çiftlikleri denetlendi

0
529
Dalaman’da alabalık üretme çiftlikleri denetlendi
Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz

Dalaman’da alabalık üretme çiftlikleri denetlendi

Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri ilçede faaliyet gösteren alabalık üretim tesislerinden 2013 yılı ulusal kalıntı izleme proğramı gereğince projeli alabalık  işletmelerinden aylara göre hazırlanan su ürünleri numune alma programı kapsamında incelenmek üzere balık ve yem numunesi aldı. İşletmelerden yıl boyu numune alınımının devam edileceği bildirildi.

Dalaman İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ergün Akdeniz ilçede 7 adet projeli alabalık üretim tesisi bulunduğunu ve  toplam kapasitenin bin 836 ton porsiyonluk balık ve 12 milyon 500 bin adet yavru balık olduğunu söyledi.

Akdeniz; “Müdürlüğümüzce alımı gerçekleştirilen balık numuneleri uygun koşullarda yetkili laboratuara gönderilmektedir. Laboratuara gönderilen numunelerden antibiyotik (Kloramfenicol, Nitrofurans, Nitroimidazoles Knolone, Tetracyclin, Sulfanamid, MakrolitFenikol, Penicillin grubu), Ağır metaller (kurşun, kadmiyum, civa vs), aflatoksin, anabolik etkiye sahip maddeler ile kullanımı yasak diğer ilaç ve maddelerin ( malaşit yeşili, ruhsatsız ilaç vs.) analizi yapılmaktadır” dedi.

Bu güne kadar alınan balık ve yem numunelerinde pozitif bulguya rastlanılmadığını kaydeden Akdeniz “numunenin pozitif olması halinde  17.12.2011 tarihli ve 28145 sayılı Resmi Gazetede yayınlan “Canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde belirli maddeler ile bunların kalıntılarının izlenmesi için alınacak önlemlere dair yönetmelik” kapsamında çalışmalar ve yaptırımlar uygulanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Ömer kundakçı    

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.