Dalaman’da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı düzenlendi

0
86

Dalaman’da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı düzenlendi

2020-2021 “Kadına Yönelik Şiddet ve Kötü Mücadele Koordinasyon Planı kapsamında eş zamanlı 81 ilde gerçekleştirilen Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı  Kaymakamlık Toplantı Salonunda, gerçekleşti.

Kaymakam Ali Güldoğan Başkanlığında düzenlenen toplantıya, Cumhuriyet Savcısı, Belediye Başkanı, kurum müdürleri ve Köyceğiz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlisi katıldı.

Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, ve Diyanet İşleri Başkanlığının birlikte çalışması sonucunda 75(yetmiş beş) maddeden oluşan ”Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” hazırlanmış ve bu plan doğrultusunda ”Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Arttırılmasına Dair Protokol” imzalanarak 2019-2020 yılları için ciddi bir seferberlik başlatılmıştır. Toplantı, 6284 sayılı Ailenin Korunması, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulanmasında etkinliğin arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesini amaçlıyor.

Kadın Destek Uygulaması (KADES) hakkında, İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru;

KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış ve acil durumlarda ilk aklınıza gelecek acil müdahale uygulamasıdır.

KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacağı bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.