Dalaman’da “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” programı düzenlendi

0
244

Dalaman’da “3 Aralık

Dünya Engelliler Günü” programı düzenlendi

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında Adile İhsan Mermerci Kız Teknik ve Meslek Lisesi Konferans salonunda program düzenlendi.

Dalaman Kaymakamlığının 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olması dolayısıyla düzenlenen programa Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Kurum Müdürleri, Engelliler ve aileleri katıldı. Saygı duruşu ve istiklal Maşı ile başlayan program öğrencilerin hazırlamış olduğu çeşitli etkinliklerle devam etti. Programın sonunda çeşitli hediyeler verildi.

Kaymakam Güldoğan; “Engelli vatandaşları topluma kazandırmak ve hayat standartlarını yükseltmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında 3 Aralık günü Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir. Günün amacı, engeli olan insanları daha iyi anlamayı, engellilerin hakları konusunda farkındalığı arttırmayı ve hayatın her alanına engelli insanları entegre etmenin sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan faydalarının farkında olmayı teşvik etmektir. Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, toplumla bütünleşmelerini sağlamak, geleceğe umutla bakan bireyler olarak onların da toplumsal sorumluluk almalarına öncülük etmek, dayanışma ve yardımlaşma duygularımızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile her sağlıklı insanın da bir engelli adayı olduğu bilinciyle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, tüm engelli vatandaşlarımızın aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu ve huzurlu bir ömür geçirmesini diliyorum” dedi.

Muhammet Şaşmaz; ”Doğuştan veya daha sonradan çeşitli nedenlerle, gerçekleşen engelli olma hali, her sağlıklı insanın karşılaşabileceği durumlardan birisidir. Engeli olan kardeşlerimiz yaşadıkları toplumda sağlık, sosyal yaşam ve birçok yaşamsal hizmetlerden sorunsuz biçimde yararlanması onların en temel haklarıdır. Biz, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde, engelli kardeşlerimizin, İlçemizde daha rahat ve daha konforlu bir şekilde gündelik yaşamlarını devam edebilmeleri adına gerekli tüm çalışmaları yapmaya devam edeceğiz. Onların sorunlarıyla oluşturduğumuz ekipler ile daha yakından ilgilenmeye gayret ediyoruz ve edeceğiz. Ayrıca engelli kardeşlerimiz ve İlçemizde yaşayan vatandaşlarımızdan gelen hayatı kolaylaştıracak talepleri yerine getirmek için her daim hizmetinizde olacağız. Unutulmamalıdır ki engelli yurttaşlarımız için yapılanlar bir lütuf değil, haktır.“Tüm engellerin kalktığı bir dünyada yaşayabilmemiz dileğiyle.”Engelliler Haftası Kutlu Olsun.”

“Öğrencilerimizin hazırlamış oldukları gösterileri izledik. Bu vesileyle tüm engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler gününü kutlar; Sağlıklı, mutlu huzurlu bir hayat temenni ederim”dedi.

Dalaman Kaymakamlığının TİGEM Sinema Salonunda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Türk Sanat Müziği Konseri düzenlendi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.