Dalaman’da 24 Kasım Öğretmenler günü

0
528

Dalaman’da 24 Kasım Öğretmenler günü

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Anıt programından sonra, Dalaman Tarım İşletme Müdürlüğü Sinema Salonunda düzenlenen kutlama programına geçildi. Kutlama programı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Göreve yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreninin ardından, emekliye ayrılan öğretmenlere ‘Hizmet Şeref Belgeleri’ Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan tarafından verildi.

’24 Kasım Öğretmene Mektup’ konulu yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri verildi. Dalaman Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu oratoryo ve müzik dinletisinin ardından program sona erdi.

Kutlama programına, Kaymakam Ali Güldoğan, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Oktay Kaplan, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenci velileri katıldı.

Kutlama programı sonrası Kaymakam Ali Güldoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Oktay Kaplan ile emekli öğretmenleri evlerinde ziyaret ederek öğretmenler gününü kutladı.

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan yayınladığı mesajla, öğretmenler gününü kutladı.

Kaymakam Güldoğan, “Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesinin 90’ıncı, bu anlamlı günün Ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 37’inci yılını idrak etmenin mutluluğu içerisindeyiz.

Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, ancak eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile mümkündür. Ülkemizin geleceği olan gençlerin milli bir bilinç içinde düşünen, üreten ve edindiği kazanımları ülkesinin yararına kullanan bireyler olarak yetişmelerinde, vatanın her karış toprağında hiçbir koşul ve zorluk tanımaksızın görevlerini ifa eden öğretmenlerimizin rolü büyüktür.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün “Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur” sözlerinde ifade edildiği gibi; Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmasında, daha iyiye ve daha ileriye giden bir Türkiye için en büyük çabayı kuşkusuz öğretmenlerimiz göstermektedir. Onların verdikleri bilimsel, çağdaş, mesleki ve sosyal eğitimle; güçlü, bilgili ve gelişmelere açık bireyler yetişecek geleceğe daha emin adımlarla ilerleyen bir toplum oluşturulacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, görev şehidi olan ve ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlerimizi şükran ve rahmetle anıyor, en zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak yeni nesillere ışık olan tüm öğretmenlerimizin bu mutlu ve anlamlı günlerini tebrik ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.