Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tuncay;

0
599
Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tuncay;

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tuncay;
“bu haberler çiftçilerimizi sırtından vurmaktır”

 

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tevfik Tayfun Tuncay,pazarda, market ve manavlarda satılan domates fiyatlarındaki yüksek rakamların, çiftçiden kaynaklanıyormuş gibi ulusal gazete ve televizyonlarda haber yapılmasına tepki gösterdi.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi Tevfik Tayfun Tuncay, yaptığı açıklamada, domates fiyatlarındaki artışı çiftçinin üzerine yüklemektense, aracıların yaptıkları aşırı artışlara çözüm aranması gerektiğini söyledi.

-Üretici ile tüketici karşı karşıya getiriliyor
Tuncay, “Türkiye genelinde domatesin pazardaki fiyatının pahalı olması ile ilgili haberler yapılıyor. Bunlar çiftçilerimizi sırtından vurmaktan başka bir şey değildir” dedi.

Domates üretimindeki mazot, gübre, ilaç ve işçilik gibi maliyetlerin oldukça yüksek olduğuna dikkat çeken Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay,“bunun yanı sıra fiyatlardaki aracıların almış oldukları paylarda yüksek. Tüketicinin verdiği rakamların büyük kısmı çiftçiye değil aracıya gitmektedir. Çiftçilerimizin eline geçen kazançlar çok yüksek olmamaktadırlar. Çiftçilerimiz daha önceki yıllarda yapmış oldukları zararlarını kredilerle kapatmış bu kredileri bu yıl ki kazançlarıyla ödemeye çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yapılan haberlerle üretici ile tüketici karşı karşıya getirildiğini kaydeden Tuncay, şunları söyledi:
“Pazarda, market ve manavlarda satılan domates fiyatlarındaki yüksek rakamlarınmüsebbibi çiftçilerimiz değildir. Fiyatlara bakılırken pazardaki fiyat değil çiftçilerimizin seralarındaki fiyatlar değerlendirilmelidir. Pazar fiyatlarının düşürülmesi için çiftçilerin eline geçen miktar değil aracıların yapmış oldukları aşırı artışlara çözüm aranmalıdır. Pazarda görülen yüksek rakamları sürekli gündeme getirerek üretici ile tüketici karşı karşıya getirilmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.