‘Dalaman Öztaş 1000 kilo veriyor’

0
562

‘Dalaman Öztaş 1000 kilo veriyor’

Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi, gelecekteki hastalık risklerini düşürme hedefiyle hazırladıkları projeyle, 30 Haziran 2019’a kadar ‘Öztaş 1000 Kilo Veriyor’ sloganıyla çalışmalara start verdi.

Dalaman Kaymakamlığı, Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Dalaman Belediyesi ve Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği tarafından başlatılan projeyle obeziteye ve hareketsiz yaşama dikkat çekiliyor.

Projeye okulun kantini de destek verdi. Kantinde bazı ürünlerin satışının da yapılmamaya başlandığı bildirildi. Etkinlik sonuna kadar ayda en az 1 kere olmak üzere bisiklet turu ve doğa yürüyüşü aktiviteleri yapılacak.

Okulda öğrencilere diyetisyen ve yoga eğitmeni tarafından seminerler veriliyor, uygulamalı dersler yapılıyor. Projeye katılan öğretmen, veli ve öğrencilerin aylık kilo ve boy çizelgesi tutulmaya başlandı.

-Etkisini göstermeye başladı

Öğrenci Sıla Soysüllü, “Öztaş 1000 kilo veriyor proje kapsamında sağlıklı ve düzenli beslenmeyle ilgili büyük bir farkındalığımız oluştu. Her ay çeşitli aktiviteler düzenliyoruz ve hep beraber Haziran ayı sonuna kadar 1000 kilo vermeyi hedefliyoruz” dedi.

Öğrenci Furkan Kaya ise, ilk etkinlikte 22 kilometre bisiklet sürerek ve aktivitelere katılarak bu proje sayesinde 90 kilodan 83 kiloya düştüğünü söyledi.

Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi Kantin sorumlusu Muzaffer Yılmaz da, okuldaki projeye destek vermek amacıyla, fast-food ürünler satmadıklarını dile getirdi.

Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi Müdürü Ramazan Can, okulda birçok projelerin gerçekleştirildiğini, öğrencilerin de projelerin içinde aktif olarak yer almasının projelerin amacına ulaştığını gösterdiğini kaydetti.

-Düzenli ve sağlıklı yaşam, fiziksel aktivite

Kasım ayında yapılan ölçümlerde projeye katılanların yaklaşık 25 bin 500 kilo olduğunu dile getiren Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Saadet Doğan, “Projemizin adı Öztaş 1000 kilo veriyor. Bu proje kapsamında çeşitli etkinliklerimiz var. Dalaman Öztaş Anadolu Lisesi, öğretmen, öğrenci ve velileri büyük ilgi gösterdi. Haziran ayı sonuna kadar 24 bin 500 kiloya düşmeyi planlıyoruz. Bu 1000 kiloyu verirken de çocuklarımıza düzenli yeme alışkanlığı kazanması ve fiziksel aktivite yapmalarını öncelikle ön planda tutuyoruz” dedi.

Proje Koordinatörü İngilizce öğretmeni İsmail Onur, projeye Dalaman Kaymakamlığı, Dalaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Dalaman Belediyesi ve Öztaş Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği’nin destekleriyle başladıklarını ifade etti.

İsmail Onur, “Bu projeyle öğrencilerimize sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ve düzenli fiziksel aktiviteler kazandırmak istiyoruz. Hem kilo vermek, hem sağlıklı beslenmek hem de spor yapmak. Projemizde öğrenci, öğretmen, gönüllü velilerimizle 450 kişi civarındayız. 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar 450 kişiyle yaklaşık 1000 kilo vermeyi hedefliyoruz. Her ay düzenleyeceğimiz, tregking, bisiklet turları, yoga çalışmaları gibi aktiviteler olacak. Beden eğitimi öğretmenimiz her aktivitede bizlerle. Gönüllü diyetisyen tarafından belirli günlerde sınıflarda sağlıklı beslenme konularında bilgiler veriliyor. Bunların yanı sıra bisiklet turları, tregking ve yoga gibi aktivitelerde de profesyonel desteklerle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.