Ana Sayfa Gündem Dalaman, Ortaca ve Seydikemer alevlere teslim

Dalaman, Ortaca ve Seydikemer alevlere teslim

0
500
Dalaman, Ortaca ve Seydikemer alevlere teslim

Dalaman, Ortaca ve Seydikemer alevlere teslim

Ekiplerin yoğun çalışmasına rağmen üç ilçede tarım arazisi ve çam ağaçlarının bulunduğu yaklaşık 370 hektar alan zarar gördü.

Dalaman ve Ortaca ilçelerinde 6 ayrı noktada birden çıkan orman yangınında 300 hektarlık ormanlık alan zarar gördü. Aynı saatlerde Seydikemer ilçesinde çıkan orman yangınında da Ören köyü sakinleri zor anlar yaşadı. Şiddetli rüzgarında etkisiyle kontrol altına alınamayan alevlerin yerleşim alanları, mezarlıklar ve benzin istasyonuna ulşamasını, şerit oluşturan arazözler önledi. Alevlerle mücadele eden vatandaşlardan 5’i dumandan etkilenerek hastanede tedavi altına alındı. Dalaman’ın Bülüşlü mevkisinde bulunan çok sayıda sokak köpeği alevler barınağa yaklaşınca salıverildi. Vatandaşlar, ev hayvanlarını alevlerin arasından güçlükle çıkardı.Çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere Dalaman ve Fethiye’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’da yanan alanları gazetecilerle birlikte helikopterle havadan inceledi. 

Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Dalaman’ın Akkaya mevkisinde başlayan ve şiddetli rüzgarında etkisiyle yayılan yangına ekiplerin gece boyunca müdahale ettiğini anlatarak,  “Yangında yaklaşık 300 hektarlık alan zarar gördü. Rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına havadan 5 amfibir uçak 9 helikopter ve yerden çevre illerden gelen  çok sayıda yangın söndürme işçisiyle müdahale ediliyor” dedi.

Yangına müdahale çalışmalarını bizzat yöneten Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi ise Dalaman Akkaya mevkisinde gece başlayan orman yangınının rüzgarında etkisiyle birden yayıldığını anlatarak, “Yangına kısa süre içinde müdahale ettik. Ekiplerimizn alevlerin yerleşim alanlarına ulaşmaması için yoğun bir çaba harcadılar. Yangınla mücadele havadan ve karadan yoğun bir şekilde devam ediyor. Yangına havadan 5 amfibik uçak, 9 helikıpter, 500 orman işçisi ve çok sayıda arazöz ile müdahale ediliyor. Ekiplerimiz her türlü tedbiri aldı. Yerleşim alanları için korkulacak bir şey, bir tehlike gözükmüyor.” diye konuştu.

Rüzgar engelledi

Gece yarısı saat 01.00 sıralarında Fethiye, Dalaman ve Ortaca’nın 6 değişik noktasında aynı anda başlayan yangınlara müdahaleyi yönlendirmek için Orman Genel Müdürü İbrahim Çiftçi bölgeye geldi. İlk alevlerin başladığı Dalaman Akkaya mevkiindeki söndürme çalışmalarına şiddetli rüzgar yüzünden müdahalenin güçleştiğini anlatan Çiftçi, “Yangına kısa süre içinde müdahale ettik. Ekiplerimiz, öncelikle alevlerin yerleşim alanlarına ulaşmaması için yoğun bir çaba harcadı. Gece alevlerin yerleşim alanlarına ulaşmaması, can kaybı olmaması için daha dikkatli davrandık. Sabah havadan 5 amfibik uçak, 9 helikopter, bin civarında orman işçisi ve çok sayıda arozözle müdahale ettik” diye konuştu.

Barınağa yaklaştı

Dalaman’ın Akkaya mevkisinde başlayan ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına ekipler gece boyunca müdahale etti. Gece hava araçlarıyla müdahale edilemediği için alevler kısa sürede Ortaca ilçesinin Yerbelen mahallesine ulaştı. Vatandaşlar, alevlerin evlerine ulaşmaması için gece boyunca elevlerle mücadele etti. 5 kişi dumandan etkilenerek hastanede tedavi altına alındı. Dalaman’ın Bülüşlü mevkisinde yüzlerce sokak köpeğini alevlerin bakım ve rehabilitasyon merkezine ulaşma ihtimali nedeniyle salıverdiklerini anlatan Ortaca Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen, üzüntüsünü dile getirdi. Dağdelen, “Barınaktaki 550 civarındaki sokak köpeğini salıvermek zorunda kaldım” dedi.

-Söndürülen yerler tekrar alev aldı

Diğer taraftan Seydikemer ilçesine bağlı Ören köyü Çaygözü mevkisinde çıkan orman yangınında ise yaklaşık 70 hektarlık alan zarar gördü. Öğle saatlerinde başlayan yangın ekiplerin müdahalesiyle kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları yapıldı. Ancak akşam saatlerinde yeniden başlayan alevler kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Bölgeye Fethiye Orman işletme Müdürlüğü yangın söndürme ekiplerinin yanı sıra çevre ilçelerden de ekipler yönlendirildi. Yerleşim yerlerinin içerisine kadar yaklaşan alevler korku dolu anlar yaşattı.

-Jandarma evleri boşalttı

Ören köyünde yangının rüzgarla birlikte yayılması yerleşim yerlerini tehdit etti. Ekipler yangınla mücadele ederken Jandarma ekipleri de tehlike altında olan 9 evin güvenlik nedeniyle boşaltılmasını istedi. Evlerinden ayrılan aileler yanlarına küçük ve büyükbaş hayvanlarını da alarak daha güvenli yerde beklediler. Çıkan yangın köylülerinde yardımıyla sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Çıkan yangınlarda herhangibir can kaybı yaşanmadı.

Ömer Kundakçı/Güngör Çoban

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.