Ana Sayfa Gündem Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz’deki termal tesisler

Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz’deki termal tesisler

0
2099

Dalaman, Ortaca ve

Köyceğiz’deki termal tesisler

Alternatif turizmin yeni gözdesi Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman’daki çamur banyoları, kükürtlü su ve kaplıcalara yoğun ilgi.

-Dalaman’da kükürtlü su

Muğla’nın Dalaman ilçesinde doğal olarak çıkan 28 derece sıcaklıktaki, 16-17 minerali olan Kükürtlü su, doğrudan sedef hastalığına tedavi uygulaması yapabiliyor. Dalaman Belediyesi tarafından hazırlanan projeyle GEKA (Güney Ege Kalkınma Ajansı) desteğiyle bölge turizmine kazandırıldı.

Termal suyun çıktığı Kapukargın Mahallesi’ndeki 80 dönümlük alana, günübirlik restaurant, yarı olimpik yüzme havuzu, plaj voleybol sahası, duş, tuvalet, spor kompleksi, aynı zamanda 60-70 kişinin kalabileceği bungalov tipi konaklama tesisleri yapılacak.

-Dalyan Çamur banyoları

Dalyan’daki kaplıca suları kaynağında 39 derece sıcaklıkta olup, bu kükürtlü sular, klörür, sodyum, hidrojensülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içermektedir. Dalyan’ın kaplıcaları, geçmişte sadece yöre halkına şifa dağıtıyordu. İnsanlar çadır kurup, günlerce kür alıyordu. Bu suların, başta metabolizma, sinir, romatizma, siyatik, kadın ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok derde deva olduğuna inanılıyordu. Ameliyat olanlar da nekahat döneminde bu sulardan yararlanıyordu.

Bu sulardan Gelgirme Kaplıcası, 1990’lı yıllarda yeniden düzenlendi ve “Güzellik Çamuru” olarak ünlendi. Çamur banyosu, günümüzde eğlence kaynağı haline geldi. Burada 2 noktadan sıcak su çıkmaktadır. Bunlardan biri çamur banyosu halindedir. Saniyede 20 litre debisi olan diğer su küçük bir havuz halindedir. Çamura bulanan insanlar, canlı birer heykel haline geliyorlar ve birbirlerinin fotoğraflarını çekerek eğleniyorlar. Sürülen çamur, yaklaşık 45 dakika bekletiliyor. Kuruyan çamur, deriyi geriyor ve gözenekleri temizliyor. Duşlarda çamur temizlendikten sonra diğer kaplıca kavuzuna giriliyor. Burada 30 dakika kalmanın yararlı olduğu söyleniyor.

Rıza Çavuş Girmesi ise tarlaların arasında doğal halindedir. Yöre halkı daha çok Rıza Çavuş Girmesinden yararlanmaktadır. Bu kaplıca daha çok kalabalıktan hoşlanmayan ve daha çok şifa arayanların tercih ettiği bir yerdir. Burada kaplıca suyunun göl suyuna karıştığı yerden doğal çamur çıkarabilirsiniz.

-Köyceğiz Sultaniye kaplıcaları

Sultaniye kaplıcalarını gündüz yoğunluğunda ziyaret etmek istemeyen yerli ve yabancı turistler mehtap turlarına katılıyor.

Dalyan Tekne Kooperatifinde Turizmcilik yapan Kaptan Murat Çalışkan, “Dalyan ve Köyceğiz’den kalkış yapan tur tekneleri ile Köyceğiz gölünde gün batımı izleniyor, Dalyan kanalında kısa bir gezi yaptıktan sonra Sultaniye kaplıcalarına gidiyorlar. Misafirler kaplıcalara ve çamur havuzlarına girdikten sonra turu tamamlıyorlar. Son zamanlarda bu turlara ilgi oldukça yoğunlaştı” dedi.

Köycegiz gölünün güney batısında, Ölemez dağının eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcasına, Köyceğiz’den çıkıp Hamitköy üzerinden Ekincik’e doğru giderken yolda Sultaniye Kaplıcasının tabelasını görüp 500 metre içeride.

Köyceğiz, Dalyan ve Ekincik’ ten günübirlik dolmuş motorları ile de ulaşabilirsiniz. Tekne turlarının bazıları da kaplıcalara uğruyor ve mola veriyor. Sultaniye Türkiye’nin en yüksek radyoaktivitesi olan kaplıcasıdır. (98.3) 39 Derece sıcaklıktaki su kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür ve radon içermektedir. Romatizma, siyatik yanında cilt ve kadın hastalıklarına da iyi gelmektedir.  Ama asıl önemlisi radyoaktivite yüksekliği yoluyla rehabilite edici özelliğinin varlığıdır.

Kaplıcanın Kaunos’lular tarafından bundan iki bin yıl önce açıldığı belirlenmektedir. Çevredeki hastane kalıntıları da bunu doğruluyor.  Büyük banyonun yanından çıkan kaynak suyu da içildiğinde çeşitli iç hastalıklarını iyileştiriyor. Kaplıcada kalınabilecek kiralık odalar bulunuyor.

 

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.